Bağlantıda kalın

USB 4 ile Birlikte USB ile Thunderbolt Güçlerini Birleştiriyor

USB 4 ile Birlikte USB ile Thunderbolt Güçlerini Birleştiriyor

Teknoloji

USB 4 ile Birlikte USB ile Thunderbolt Güçlerini Birleştiriyor

Kablo kabusunuz yakında bitebilir. USB Uygulayıcıları Forumu (USB-IF) USB 4.0’ın özelliklerini açıkladı. USB 4.0 Thunderbolt 3’e çok benziyor.

Özellikleri bu yılın sonlarında kesinleşecek ancak, USB 4, 40 Gbps aktarım hızını destekleyebilir. USB-IF, USB 4’ün temeli olarak Thunderbolt 3’ü kullanıyor.

Intel, 2011 yılında Apple ile Thunderbolt arayüzünü geliştirdi. Thunderbolt birden fazla protokolü destekleyen daha hızlı ve çok yönlü bir arayüz olması gerekiyordu. Örneğin, ekranları ve sabit sürücüleri bağlamak için Thunderbolt kablolarını ve aygıtlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, harici grafik kartlarına faydalı olabilecek çevre birimlerinizi zincirleme bağlayabilirsiniz.

Thunderbolt 3 ile Intel USB 3.1 Nesil 2 desteği ekledi, bu da bir USB cihazını Thunderbolt bağlantı noktasına bağlayabileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca Intel, USB-C bağlantı noktasını benimsedi. Başka bir deyişle, Thunderbolt girişleri, üstünde Thunderbolt özellikli USB girişleri oldu. Bu da herhangi bir USB cihazının Thunderbolt bağlantı noktasıyla kullanılabileceği anlamına geliyor. Bir MacBook Pro kullanıyorsanız, muhtemelen bu özellikten faydalanmışsınızdır.

Ancak Thunderbolt bağlantı noktalarına takılan USB aygıtları sihirli bir şekilde Thunderbolt aygıtı haline gelmez. Harici bir USB 3.0 sabit diskini Thunderbolt bağlantı noktasına takarsanız, hala USB 3.0 hızlarına mahküm olursunuz.

Thunderbolt teknik olarak üstün olsa da, USB cihazları kadar popüler olmamıştı. Thunderbolt 3 her zaman telifsizdi, ancak teknik özellikler halka açık değildi. Ayrıca bir Thunderbolt cihazı yapmak da USB cihazına göre daha pahalıdır.

İlgili İçerik  Yeni iPad Air'ın Fiyatı ve Özellikleri

Birkaç yıl önce Intel, Thunderbolt’u telif ücreti ödemeden herkese açık hale getireceğini açıkladı. Bu yüzden USB-IF, Thunderbolt 3 teknik özelliklerini USB 4’e entegre ederek bundan faydalanıyor.

USB 4.0 100W şarj hızını, 40 Gbps aktarım hızını ve iki 4K ekran veya bir 5K ekran için yeterli video bant genişliğini destekliyor. USB 4 ayrıca USB 3.x, 2.x ve 1.x cihazlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olacak.

C Tipi konektörlere sahip bir USB 3.x kablonuz varsa, USB 4 kablolarına yükseltmeniz gerekebilir. Ancak Thunderbolt 3, USB 4 kablolarla aynı olduğu için iyi çalışacak. Umarım USB 3.x bağlantı noktalarını USB 4 bağlantı noktalarından ayırmanın bir yolu olur.

Intel, Thunderbolt adını tamamen bırakmayacak. Thunderbolt aygıtları Intel tarafından tasdiklenmiş durumda, ancak bir USB aygıtını piyasaya sürmek için herhangi bir sertifikaya ihtiyacınız yoktur.

USB 4, temiz bir sayfadan başlamanın harika bir yoludur. Hepsine hükmedecek bir giriş ve bir kablo tipi. Ancak, üreticilerin resmi özellikleri takip etmelerini ve bu kabloyu ucuza mal edeceklerini ummalıyız.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı