Bağlantıda kalın

Samsung Katlanabilir Telefonu Galaxy Fold’u Duyurdu

Samsung Katlanabilir Telefonu Galaxy Fold'u Duyurdu

Teknoloji

Samsung Katlanabilir Telefonu Galaxy Fold’u Duyurdu

Samsung, geçen sene Kasım ayında gösterdiği katlanabilir telefonunu Galaxy Unpacked etkinliğinde dün tanıttı. Samsung Galaxy Fold’un hem LTE hem de 5G sürümü olacak. Cihazın güzelliği yanında bir o kadar da pahalı bir fiyatı var.

Samsung, telefonun cebe sığacak şekilde içe doğru katlanabilen ve açıldığında tablet haline gelmesini sağlayan 7,3 inç Infinity Flex Ekran kullanıyor. Ana ekran QXGA + çözünürlüğünde 4.2: 3 en boy oranına sahip. Telefon katlandığında ekranı 12:9 en boy oranlı 4.6 inç boyutunda HD + çözünürlükte oluyor. Samsung, Qualcomm’un 7nm’lik sekiz çekirdekli işlemcisini ve 12GB RAM’le birlikte 512GB Universal Flash Storage 3.0 (eUFS) kullanıyor. Samsung, Galaxy Fold için katlı halde iki tarafı için ayrı ancak Android işletim sistemi ile uyumlu toplam 4.380 mAh değerinde bir araya gelebilen iki pil üretti.

Ortasındaki menteşe sistemini güzel bir şekilde cihazın arkasına gizlemeyi başaran firma cihazın arkasına da tem tablet hemde telefon modları için kullanılabilecek üçlü kamera sistemi de unutmamış. Birincisi 16 megapiksel ultra geniş açılı, ikincisi 12 megapiksel geniş açılı üçüncüsü ise 10 megapiksellik telefoto kamerası olarak cihazın arkasında yer alırken cihazın önünde 10 megapiksellik bir özçekim kamerası var.

Samsung Galaxy Fold’un aynı anda üç uygulama çalıştırabilecek şekilde tasarlamış ve uygulama süreklilik sistemi sayesinde bu uygulamaları kullanırken rahat bir şekilde telefon ile tablet modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. WhatsApp, Microsoft Office ve YouTube gibi uygulamalar tamamen cihazın katlanabilir yapısına göre optimize edilmiş durumda ve Samsung diğer Android 9 Pie uygulamalarının da cihaza göre optimize edilmesi için Google ile birlikte çalışıyor.

İlgili İçerik  Huawei P30 ve P30 Pro'nun Özellikleri Sızdırıldı

Samsung, bu modda çalışan çeşitli uygulamaları ve telefondan tablete ve tam tersine geçiş yaptığını gösterdi. Şu anda yazılımda oldukça düzgün görünüyor, ancak Galaxy Fold’un katlandığında geleneksel bir telefon olarak kullanılmasının çok daha iyi göründüğünü söylemek doğru olmaz. Telefon ekranı tek elle kullanılabilecek şekilde tasarlanmış ancak cihazın kullanım kolaylığı konusunda denemeden bir şey söylemek yanlış olur.

Samsung tek katlanabilir telefon üreticisi değil ancak katlanabilir telefonu en yakında çıkaracak olanlardan biri. Xiaomi’de kendi katlanabilir telefonunu çıkmadan önce göstermişti ve Huawei de bu sene içinde katlanabilir bir telefon sürmeyi planlıyor. LG’nin de televizyonu ile bize gösterdiği esnek katlanabilir ekranlarını ve Apple’ın son zamanlarda aldığı katlanabilir telefon patentini de unutmamak lazım. Samsung Galaxy Fold’u 26 Nisan tarihinde 1980$ (₺10.507) dolar fiyattan Amerika’da, 3 Mayıs tarihinde de 2000 Euro (₺12.092) fiyat etiketiyle Avrupa’da satışa çıkartmayı planlıyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı