Bağlantıda kalın

MIT Jenga Oynayan Robot Geliştirdi

MIT Jenga Oynayan Robot Geliştirdi

Teknoloji

MIT Jenga Oynayan Robot Geliştirdi

Son yıllarda StarCraft II gibi rekabetçi oyunlarda insanları rahatlıkla yenen çeşitli yapay zeka türleri insanları korkutmaya devam ediyor. Şimdide yapay zekalar dijital oyunları bırakıp masa oyunlarını oynamayı öğrenmeye başladılar.

MIT tarafından yeni yayımlanan video MIT mühendislerin geliştirdiği insandan daha iyi isabetlilik oranı ile “Jenga” adlı oyunu oynayan yapay zekasını gösteriyor.

MIT Makine Mühendisliği Bölümü’nden Alberto Rodriguez’e göre makine kuvvet algılayıcı bir bileklik, yumuşak çatalları kıskaç ve harici bir kamera ile donatılmış. İnsanların gözlerini ve dokunma duyusunu kullanarak ustalaştığı oyunu yapay zeka, videoda görülen makineyi kullanarak ürettiği algoritma ile öğrendi.

Robot normal makine öğrenme metotlarının aksine büyük veri setleri kullanarak bir sonraki hareketine karar veriyor. Robot hiyerarşik model kullanarak blokları nazik ve isabetli bir şekilde çıkartmayı öğreniyor. Bu model sayesinde robot, olası hareketleri taklit ederek en iyi olanına karar veriyor. Yapay zeka robot ve Jenga kulesi arasındaki olası etkileşimleri kendi fizik setleri olan kümelere bölüyor daha sonra robot kollarını kullanarak hangi bloğun sıkıştığını veya hangisinin serbest olduğunu kolunu ve elde ettiği verileri kullanarak seçiyor.

İlgili İçerik  Huawei P30 ve P30 Pro'nun Özellikleri Sızdırıldı

Mühendisler bu robotun yapay zekanın fiziksel dünyaya geçişine mükemmel bir örnek olduğunu ve insan manipülasyonu olarak tanımlanan bazı gerekli yetenekleri çevresi ile etkileşime girerek öğrendiğini söylüyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı