Bağlantıda kalın

MIT Araştırmacıları Cam Yazdıracak 3 Boyutlu Yazıcı Yaptı

Teknoloji

MIT Araştırmacıları Cam Yazdıracak 3 Boyutlu Yazıcı Yaptı

Plastik objeler yazdırabileninden tutun bina yazdırabilene kadar birçok 3 boyutlu yazıcı tipi mevcut fakat çok yüksek sıcaklıklarda bu yazıcılar çalışamıyor. MIT araştırmacıları cam kadar sıcak bir materyali kullan bir yazıcı geliştirmeyi başardılar. 3D Baskı ve Katkı Maddeleri Üretimi’nde yayınlanan bir makalede, araştırmacılar Chikara Inamura, Michael Stern, Daniel Lizardo, Peter Houk ve Neri Oxman, sıcak malzemeyi daha iyi kontrol ederek cam objeler yazdırabilen bir 3 boyutlu baskı sistemi yaptılar.

Araştırmacılar G3DP2 adı verilen sistemi “erimiş cam için dijital olarak entegre edilmiş üç bölge termal kontrol sistemi ile dört eksenli hareket kontrol sistemini birleştiren bir AM (amplitude modulation) platformudur” diye tanımlıyorlar. Ayrıca “daha önce cam için elde edilemeyen geliştirilmiş üretim hızı ve güvenilirliği ile birlikte ürünün doğruluğunu ve tekrarlanabilirliğini garantiye alan endüstriyel seviyede üretim yapabilecek bir sistem geliştirdik.” diyerek de ekliyorlar.

İlgili İçerik  Samsung Galaxy S10, S10+ ve S10e Özellikleri ve Şuna Kadar Tüm Bilinenler

Sistem 1900°F (1038°C) ısıya kadar dayanıklı kapalı bir kutuda erimiş camı tutarak nesneyi yazdırmak için termal olarak kontrol edilen başka bir kutuyu kullanıyor. En alt tabakadan başlayarak nesneyi yazdıran hareketli kafa daha sonra diğer kata geçiyor ve nesnenin en üst kısmına kadar bu şekilde gidiyor. Bu yazıcının dekorasyon amacıyla yada binaların camının yapımı gibi birçok kullanım alanı bulunuyor. Araştırmacılar cam kalıptan çıkarken yapısal bozulma olmasın yada kristalleşip katılaşmasını önlemek için sıkma sistemini özel olarak kontrol ediyorlar.

Araştırmacılar cihaz hakkında “bu teknolojinin gelecekte camın şeffaflık , dayanıklılık ve kimyasal stabilite gibi birçok eşsiz özelliğini birleştirerek bloklar yaparken yeni mimariler keşfedebiliriz.” diyorlar.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı