Bağlantıda kalın

E-postanızın Ele Geçirilip Geçirilmediğini Nasıl Anlarsınız

E-postanızın Ele Geçirilip Geçirilmediğini Nasıl Anlarsınız

Teknoloji

E-postanızın Ele Geçirilip Geçirilmediğini Nasıl Anlarsınız

2019 yılına büyük bir veri sızdırılmasıyla başladık. Troy Hunt adındaki araştırmacının keşfettiği sızıntı raporunda 773 milyon e-posta adresi 21 milyon şifre var.

Troy Hunt’ın Collection #1 adını verdiği veri tabanında toplam 2,692,818,238 e-posta ve şifre var. Hunt, bu veri tabanı binlerce farklı kaynaktan toplanarak oluşturulduğunu belirtiyor. Hunt, geçen hafta birçok kişinin ona ulaşıp popüler bulut servisi MEGA’ya yönlendirdiğini ve servisten silinmeden önce serviste toplam 87 GB büyüklüğündeki arşivde içinde 12,000 dosya bulduğunu söylüyor. Hunt yıllar önce kullandığı kendi e-posta ve şifresini de veri tabanında bulduğunu doğruluyor.

Peki e-posta bilgilerinizin ele geçirilip geçirilmediğini nasıl anlarsınız?

haveibeenpwned.com adlı internet sitesinde mailinizi girip “pwned?” butonuna tıkladığınızda e-postanızı kendi veri tabanında arıyor ve eğer size “Good news – no pwnage found!” derse e-postanız güvende demektir ancak, site size “Oh no – pwned!” derse e-posta şifrenizi hiç vakit kaybetmeden değiştirmenizi öneriyoruz çünkü e-postanız çoktan ele geçirilmiş olabilir.

İlgili İçerik  Huawei P30 ve P30 Pro'nun Özellikleri Sızdırıldı

Aynı şekilde şuan kullandığınız herhangi bir şifrenin güvenli olup olmadığını da haveibeenpwned.com/passwords kısmında kontrol edebilirsiniz. Site girdiğiniz şifreyi veri tabanındaki şifreler ile karşılaştırarak, size ait olan şifrenin daha önceki veri sızdırmalarında görülme sıklığını size söylüyor, eğer burda da “Oh no – pwned!” yazısını görürseniz sakın o şifreyi bir daha kullanmayın yoksa bilgisayar korsanlarının işini kolaylaştırırsınız.

Muhtemel en büyük veri sızıntısı 2013 yılında Yahoo şirketinde olmuştu ve sızdırılan veriler neredeyse üç milyar hesabı etkileşmişti.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı