Bağlantıda kalın

5G Yakında Geliyor Peki Telefon Markalarının 5G Planları Neler?

Teknoloji

5G Yakında Geliyor Peki Telefon Markalarının 5G Planları Neler?

5G Yakında Geliyor Peki Telefon Markalarının 5G Planları Neler?

Bildiğiniz gibi gelişmiş ülkeler 5G altyapı hazırlıklarını neredeyse tamamladı ve 2019 yada 2020 ‘de Güney Kore, Çin, Japonya,Amerika başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede kullanılmaya başlanması bekleniyor. Hatırlayacağınız gibi Qualcomm 2019’da piyasaya süreceği Snapdragon 855’i tanıtarak yeni telefonlar için 5G desteği müjdesi vermişti. Peki bu yeni işlemci hemen her yeni telefonda kullanılmaya mı başlayacak? Yeni çıkan tüm telefonlarda 5G desteği mi olacak?  Bu yazımızda büyük telefon markalarının 5G planları hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Apple

Apple iPhone

Apple her yeni çıkan şeye direk atlamayacağı gibi 5Gkonusunda da beklemeyi tercih edecektir bu yüzden 2019 hatta 2020 bile 5Gdesteği olan bir iPhone’un çıkmaması sizi şaşırtmasın. Apple 5G teknolojisinindünyada daha çok yayılana ve yüksek bir kullanıcı kitlesine ulaşana kadar bekleyecektir.Hatırlarsınız ki rakipleri 4G destekli ilk iPhone olan iPhone 5 4G çıktıktan 3sene sonra piyasaya sürülmüştü.

Samsung

Samsung Galaxy S9

Güney Kore menşeili telefon üreticisi Samsung’unGalaxy S10 olmasa bile Galaxy S10 Plus adlı cihazında 5G teknolojisinikullanacağı söylentileri ortada dolaşıyor. Şirket 5G’nin ülkede kullanılmayabaşlanılacağı Mart 2019 tarihinde telefonu piyasaya sürmeyi planlıyor.

Google

Google Pixel 3

Google herhangi bir 5G planını henüz bizlere açıklamış veya duyurmuş değil ve bu konuda sorulan sorulara da cevap vermeyi yada yorum yapmayı reddetti. Tek bildiğimiz Amerikalı telekomünikasyon şirketi Verizon ’un 5G ağını 2019 da piyasaya çıkarma planı olduğu. Şimdi aklınıza bunun Google ile alakası ne ki? diye bir soru gelecek. Google son birkaç yıldır kendi ürettiği Pixel telefonları için Verizon’u özel partner olarak seçiyor buna Pixel 3 ‘de dahil.Bu da demek oluyor ki Google ‘ın bir sonraki telefonu olan Pixel 4 ‘de 5G olabilir. Telefonun ekim 2019 da ilk çıkışını yapacağını hatırlatalım.

İlgili İçerik  Huawei P30 ve P30 Pro'nun Özellikleri Sızdırıldı

LG

LG G7

Şirket ağustosta ayında Amerika’da ilk 5G destekli telefonlarının 2019’un ilk yarısında Sprint firmasının 5G ağını çıkarmasıyla birlikte görücüye çıkarılacağını onayladı. İlk olarak Sprint telekomünikasyon şirketi ürün portföyü müdürü John Tudhope telefonun yüksek kaliteli bir telefon olacağını söylemiş, daha sonra 5G gelişim departmanında başkan yardımcısı olan Mishka Dehghan telefonun görünüşünün çok farklı olacağını “görünce onun 5G cihazı olduğunu anlayacaksınız” diyerek belirtmişti.

Huawei

Huawei Mate 20 Pro

Huawei 5G Kirin modem ve işlemcisini Mart 2019’ da piyasaya çıkardıktan sonra ilk 5G telefonunun 2019 un haziran ayından önce çıkarılacağının sözünü vermişti. Hatta ilk 5G telefonlarının katlanabilir ekranı olacağını da onayladılar. Şirketin yaşanan olaylardan sonra telefonlarını Amerika piyasaya sürülmesi beklenmese artan popülaritesi sayesinde cihaz Türkiye’de çok ilgi göreceğe benziyor.

Nokia

Nokia 8

Nokia her ne kadar 15 sene önceki kadar görkemli bir telefon devi olmasada 5G konusunda emin adımlar atarak yoluna devam ediyor.Haziranda T-Mobile ile yapacağını duyurduğu ve 2019’da yapacağı 3.5$ milyar dolarlık partnerlik anlaşması ile T-Mobile ‘ın 600Mhz spektrumunu kullanarak 5G ağını güçlendirecek. Bunun yanı sıra şirket Qualcomm ve Ericsson’a ek olarak kendi 5G patent haklarını da ellerinde bulunduruyor. Bu da şirketin her satılan 5G telefon için 3.5$ a kadar kazanabileceği anlamına geliyor.

Kaynak: https://www.cnet.com/pictures/5g-phones/

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı