Bağlantıda kalın

3D Yazıcıyla Basılmış Kafalar Bilgisayar Korsanlarının ve Polislerin Telefonunuzu Açmasına Yardım Ediyor.

Teknoloji

3D Yazıcıyla Basılmış Kafalar Bilgisayar Korsanlarının ve Polislerin Telefonunuzu Açmasına Yardım Ediyor.

Biliyorsunuz ki 3D yazıcılarla çocuk oyuncaklarından ve yapay organlardan tutun silahlara kadar birçok şeyi yapabiliyorsunuz.

İstediğiniz takdirde bir insanın kafasının minyatür versiyonunu bile 3D yazıcı ile basabilirsiniz. Sadece Hollywood ile sınırlı değil Forbes muhabiri Thomas Brewster kendi kafasının 3D yazıcı ile basılmış modeliyle yüz tanıma sistemini 4 farklı Android telefon modelinde ve iPhone X ‘detest etti. Eğer Android kullanıcıysanız haberler kötü çünkü yüz tanıma testine tabi tutulan tüm Android telefonlar 3D basılmış kafa ile açıldı.

Testten sonra Android telefonlarda her ne kadar telefonunu sürekli açıp kapayanlar için kullanışsız bir seçenek olsa da  sadık yârimiz gene kullanıcı tanımlı şifreler.Telefon üreticileri her geçen sene telefonunuzu açabilmeniz için kullanışlı yöntemler buluyor. Her ne kadar Google Pixel 3 yüz tanıma sisteminden uzakdurmuş olsa da, Samsung gibi bir çok Android telefonu yüz biometrilerinize güveniyor. Apple bile kullanıcılar yüz tanıma sistemi kullansın diye etkin bir şekilde kendi parmak izi okuyucusu Touch ID ‘yi bitirdi.

Yüz tanıma sistemi basit bir 3D basılmış kafa ile açılabiliyorsa gizli bilgilerinize erişmek isteyen  polislerin hatta bilgisayar korsanlarının işi epey kolaylaşacak gibi gözüküyor. Peki ne yapmalı?

Biometride herhangi gizli bir olay yok sizin parmağınız,sizin yüzünüz polis sizi telefonunuzu açmanız için zorlayamaz, fakat zorla parmağınızı telefonun parmak okuyucusuna basabilir yada siz bakarken telefonu sizin suratınıza tutarak telefonu açabilir. Bu yöntemleri bilen polis bunları sizin düşündüğünüzden daha fazla kullanıyor. Alternatif bir yol olarak sizin suratınızın bir kopyasını 3D yazıcı ile basarak da telefonunuzu açabilirler.

İlgili İçerik  Yeni iPad Mini'nin Fiyatı ve Özellikleri

USC Gould Hukuk Okulundaki Profesör Orin Kerr 3D ile basılan kafa ile telefonu açan bu yöntem için diyor ki “Bu yasal olarak parmak izinizi alarak telefonu açmaktan bir farkı yok. Devletin cihazın kilidini açan biometrik bilgiye ihtiyacı varsa ve bu bilgi parmak izi de olsa yüz şekli de olsa bir şekilde alır.”

Profesör Kerr ayrıca polisin cihazı açan biometrik bilgiyi almak için ruhsata ihtiyacı olması gerekli değildir diyerek de ekliyor.

Hükümet gözetiminde görevli kıdemli danışman Jake Laperruque böyle bir yöntemin mümkün olduğunu fakat polisin telefon bilgisine ulaşması için bunun pratik ve maliyetsiz bir yol olmadığını söylüyor.

Laperruquediyor ki  “gerçek kişiye ulaşılamayan durumlarda 3D yazıcı kullanılan bu model olabilir. Benim düşünceme göre polisy ada suçlu herhangi birinin sizin yüzünüzü kullanarak telefonunuzu açtığı bir sistemin ciddi güvenlik sınırları olmalı.”

 Şifreli cihazların ilk rapordan çok daha az olduğunu itiraf ettikten sonra  bile FBI gözaltında tuttuğu binlerce cihaza sahip. Her yerde olan  gözetleme sistemi yüksek çözünürlüğe sahip kameralar ve yüz tanıma teknolojileri ile birlikte şimdi çok daha güçlü. Polis için biometrik bilgimizi elde etmek çok kolay tek yapmaları gereken her gün bizim dolaştığımız yerdeki kameralara bir göz atmak.

Peki ileriki senelerde yüz tanıma teknolojisi yaygınlaşınca bu durum bizim ülkemiz için de aynı olacak mı siz ne düşünüyorsunuz?

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı