Bağlantıda kalın

Güney Kore’de Hesap Boost’lamak Artık Yasal Suç Sayılacak

Haber

Güney Kore’de Hesap Boost’lamak Artık Yasal Suç Sayılacak

Biliyorsunuz ki çevrimiçi oyunlarda her zaman hile yapan yada para ile hesabını daha iyi oyunculara verip hesabın dereceli rütbesini arttırtarak “boost” yaptıran bazı oyuncular vardır. Güney Kore bu işi ciddiye çok almış ki artık boost yaptıran oyuncuları hapse atıyor.  

Kulağa şaka gibi gelen bu olay gerçek. Bildiğiniz gibi Güney Kore’de çevrimiçi oyunlarda takım olarak katıldığınız turnuvalar size ciddi paralar kazandırabiliyor bu takımlara girebilmek içinde iyi bir oyuncu olup hesabınızın dereceli rütbesini ve oyundaki istatistiklerinizi yüksek tutmanız gerekiyor. Oyun geliştiricileri boost olayını onaylamasa da yaptıran belli bir kesim var. Boost yapma yöntemleri arasında karşı rakibe geçip kendini boost yaptıran oyuncuya öldürterek oyuncunun öldürme/ölüm oranını yükseltme yada rütbesi yüksek deneyimli bir oyuncuyla birlikte dereceli oyunlara girerek kendini maçlarda o oyunculara taşıtarak hesabın dereceli rütbesini yükseltme gibi birkaç yöntem mevcut.

Her ne kadar boost yaptırmak endüstrinin kara lekesi olsa da Güney Kore’de bu iş bir hayli yaygın. Birçok firma ve oyuncu League of Legends, Overwatch gibi oyunlar için size boost yaptırma hizmeti sunuyor. Güney Kore hükümeti bu konu için düşük derecesi olan yada yeteneği olmayan oyuncuları yüksek seviyelere getirmenin oyunların tüm dengesini bozacağını söylüyor. Bu yüzden Güney Kore hükümeti bundan sonra boost yaptıran ve bu servisleri kullanırken yakalanan oyunculara 20 milyon Won (95.000₺ Türk lirası) ceza ile 2 sene hapis cezası vereceğini açıkladı.

İlgili İçerik  Artık Geliştiricilerin Discord Sunucusundan Oyun Satın Alabileceksiniz

Zararsız gözüken böyle bir olayın neden bu denli yüksek bir ceza aldığını merak edeceksiniz. Nedeni geçen sene popüler oyunları ve oyunların geliştiricilerini hilecilere karşı korumak amacıyla çıkarılan Oyun Endüstrisi Teşvik Kanunu yüzünden.

Siz bu ceza hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce buna benzer bir ceza ülkemizde de uygulanmalı mı?

Kaynak : https://comicbook.com/gaming/2018/12/16/south-korea-boosting-online-games-illegal/

Kapak fotoğrafı: ms.akr

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı