Bağlantıda kalın

Şirketlerin Bize Daha Fazla Para Harcatmak İçin Kullandığı Pazarlama Stratejileri

Şirketlerin Bize Daha Fazla Para Harcatmak İçin Kullandığı Gizli Taktikler

Kültür

Şirketlerin Bize Daha Fazla Para Harcatmak İçin Kullandığı Pazarlama Stratejileri

Şirketlerin bu pazarlama tekniklerini öğrendikten sonra artık dışarıda yemek yerken yada alış veriş yaparken gereğinden fazla para harcamayacaksınız.

Tuzak fiyatlandırma

Bir filme gittiğiniz ve patlamış mısır almak istediniz diyelim. Önünüzde 10 liraya küçük boy, 15 liraya orta boy ve 17 liraya büyük boy seçeneği var. Böyle bir durumda çoğu kişi gibi tuzağa düşüp 2 lira fazla vererek akıllıca bir seçim yaptığınızı düşünürsünüz ancak, aslında şirketlerin tuzak olarak hazırladığı fiyatla onların oyununa gelerek daha fazla harcamışsınızdır.

MIT profesörü Dan Airely öğrencileri üzerinde yaptığı test sayesinde bunu ortaya çıkarmıştır. A grubu öğrencilerine The Economist adındaki derginin basılı versiyonu aboneliğini $59 dolara, internet aboneliğini de $125 dolara önermiş. A grubundaki öğrencilerin yüzde 68’i daha ucuz olan aboneliği seçmiştir.

Daha sonra diğer gruba da bunu uygulayan profesör B grubu öğrencilerine The Economist dergisinin basılı versiyonunu $59 dolara, internet aboneliğini 125 dolara, internet ve basılı aboneliğin birleştiği üçüncü bir paketi $125 dolara onlara seçenek olarak sunmuş. B grubundaki öğrencilerin yüzde 84’ü daha iyi bir anlaşma olduğunu düşünerek üçüncü paketi seçmiş. Tuzak fiyatlandırmanın etkileri kanıtlayarak profesör satışları %30 arttırmayı başarmış.

Bir daha ki sefere kasiyer “2 lira daha fazla vererek menünüzü büyük boy yapmak ister miydiniz” dediğinde bir daha düşünün.

Para birimini silme

Birçoğumuz bazı restoranlardaki şık menülerde fiyatın yanında Türk lirası simgesini yada “tl” yazısını göremeyiz. Bu aslında menü daha stilistik yapmak için alınmış bir karar değil gizli bir taktiktir.

Cornel Üniversitesi araştırmacılarına göre dolar işareti içermeyen menüsü olan restoranlarda yaklaşık yüzde sekiz daha fazla harcama yapılıyor. Bunun nedenin açıklayan Profesör Sheryl E. Kimes “İnsanlar dolar simgesini veya yazısını gördüğünde bu onlara “ödemenin acısını” hatırlatıyor” diyor. Yani para simgesi veya yazısı görmediğimizde beynimiz orada yazan rakamların ücret olduğunu önemsemeyerek bizi daha fazla harcamaya itiyor.

Marketlerin yerlerde küçük fayans kullanması

Kaynak: Nacho

Zaman içinde yaygınlaşan büyük alış veriş merkezlerinin karşısında küçük marketler yaratıcı çözümler üretmek zorunda kaldılar.

Fransa’daki IESEG İşletme Okulu profesörü Nic Heuvink tarafından 4,000’in üzerindeki alış veriş yapan kişiler üzerinde yürüttüğü araştırma sonucu parkeleri daha küçük olan alış veriş mağazalarda insanların daha uzun süre alış veriş yaptığı ortaya çıktı. Bu inanması zor gelse de biraz üstünde düşününce mantıklı geliyor çünkü küçük daha geniş olan parkelere göre sizi daha yavaş gitmeye zorlayarak daha uzun süre raflara bakarak gezmenizi sağlıyor.

Sonuç olarak daha çok ürünlere bakma fırsatı yakaladığınız için daha çok şey alıyorsunuz.

“.99” fiyatlandırması

Neden mağazalarda yada internette gördüğümüz ürünlerin fiyatı “.99” ile biter hiç düşündünüz mü?

2005 yılında New York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, fiyatının sonu “.99” ile biten ürünlerin “sol taraftaki rakam etkisi” sayesinde daha çok sattıklarını bulmuşlar. Araştırmacılar “sonu 99 ile biten ürünler normal fiyatından daha küçük gözüküyor.” yazdılar. Bunun nedeni ise rakamları soldan sağa doğru okuduğumuzda beynimiz bilinçsiz olarak görünen fiyatı daha küçüğe yuvarlıyor. Örneğin bir ürünün fiyatı ₺2.99 ise beynimiz onu ₺3’e yuvarlamak yerine ₺2’ye yuvarlıyor ve bu sayede fiyatı olduğundan daha ucuz gibi algılıyoruz.

İlgili İçerik  Tarihte Gerçekleştiğine İnanamayacağınız İlginç Olaylar

“.99” fiyatlandırmasının gücünü MIT ve Chicago Üniversitesi profesörleri de bir deneyle kanıtladı. Bir kadın elbisesine $34, $39.99, ve $44 dolar fiyat koyan araştırmacılar fiyatı $39.99 olan elbisenin fiyatı $6 dolar daha ucuz olan versiyonuna göre bile daha fazla sattığını gözlemlediler.

Kaba satıcılar

Dost canlısı bir satıcının şirketin karını arttırağını düşünebilirsiniz fakat yanılıyorsunuz. British Columbia Sauder İşletme Okulu’nun yakın zamanda yaptığı bir çalışmaya göre lüks mağazalardaki kaba satıcılar şirketlerin satışlarını arttırıyor.

Araştırmanın başındaki Profesör Darren Dahl “Lous Vuitton yada Gucci gibi markalar için işe alımda işe alıncak kişinin kaba olması düşünülmesi gereken bir özellik olabilir. Araştırmacılarımız müşterilerin lisede “arasına katılmak istenen grup” gibi benzer bir etki yapabilir. Temelde lüks mağazalardan alış veriş yapan insanlar, yüksek moda kalabalıklara uyum sağlamak istiyor. Satıcı müşteriye kötü davrandığında müşteri satıcının onu yüksek moda sınıfının bir parçası olarak görmediğini düşünerek bu sınıfa uyum sağlamak için daha fazla satın alıyor” diyor.

Araştırmacılar bu etkinin kalabalık yerlerde görülmediğini de ekliyor, anlaşılan bu etkinin olması için doğru mağazada doğru kişiyi seçmek gerekiyor.

Küçük yazı kullanmak

Diyelim ki bir mağaza müdürüsünüz ve normalde ₺50 lira olan bir kazağı ₺30 liraya satmak istiyorsunuz. Fiyatı düşürdükten sonra fiyat etiketine indirimli fiyatı büyük harfler ile yazarsanız satışların artacağını düşünebilirsiniz fakat araştırma tam aksini söylüyor.

Bundaki sebep ise beynin bilinçsiz olarak küçük yazıları düşük fiyat olarak algılamasından kaynaklanıyor. Araştırmacılar bu etkiye “büyüklük temsil uyumu” diyorlar. 2005 yılanda Clark Üniveritesi profesörlerinin alış veriş yapan insanlar üstünde yaptığı araştırmada aynı fiyata sahip fakat etiketteki yazıların boyutu farklı olan ürünlerde müşterilerin etiket yazısı daha küçük olan ürünü büyük olana tercih ettiklerini gözlemledi.

Menüdeki ürünün ismini uzatmak

Kaynak: Ted Eytan

İki tane restoran menüsü vardır: birinde levrek buğlama yazar diğerinde ıspanak yatağında krema soslu levrek buğlama yazar. İkincisini yedikten sonra hesabın altın kutuda geleceği gerçeği dışında aslında ikisinin hiçbir farkı yoktur.

Restoranlar menüleri siz ne yediğinizi bilesiniz diye yada hesabın pahalı geleceğini göstermek için böyle yapmıyor, bunun amacı ürünü size satma şansını arttırmak. Cornell Üniversitesi araştırmasına göre bu tip uzun yazılmış menüler kısa menülere göre satışları yüzde 27 arttırıyor.

Araştırmanın sonucundan anlaşılan bir ürünü satmanın yolu onu detaylı olarak tarif etmekten geçiyor. Eğer levrek buğlama yerine ıspanak yatağında krema soslu levrek buğlama derseniz nasıl hazırlandığını ve içinde ne olduğunu bildiğiniz için ikinciyi seçeceksiniz.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı