Bağlantıda kalın

Mahsur Kalmak İstemeyeceğiniz Birbirinden Tehlikeli Adalar

Kültür

Mahsur Kalmak İstemeyeceğiniz Birbirinden Tehlikeli Adalar

Maviliğin ortasında yol alırken bir şey oldu ve geminiz battı. Ufukta görünen karaya umutsuzca kulaç atarak karaya ulaştınız. Gözleriniz yaşlı bir şekilde kurtulduğunuzu düşünüyorsunuz, peki ya üstünde olduğunuz ada sudan daha tehlikeliyse?

Farallon Adaları

Yolculuk yaptığınız gemi San Francisco açıklarında kaza yaptı ve battı diyelim ve kıyı çok uzakta görünüyor. Sorun yok çünkü o görünen kıyı Farallones adıyla da bilinen Farallon adaları.

Kaynak : Jeff Gunn

Adanın kendi tehlikeli değil hatta belki adada yiyecek bile bulup kurtarma ekipleri sizi bulana kadar sağ kalabilirsiniz. Tabi ekipler gelene kadar veya siz kurtarıldıktan bir süre sonra kanserden ölebilirsiniz. Ölme nedeniniz adaya gelirken yüzerek gelmiş olmanız çünkü 1946 ve 1970 yılları arası adanın sularına bırakılan 47,800 varil radyoaktif madde suda kaldığınız kısa sürede sizi kolayca zehirlemeye yetiyor. Eğer bu adaya yakınken alabora olursanız, umarız batan gemide ekstra radyoaktif kıyafet vardır.

Isla De Las Munecas Adası

Her ne kadar düşük bir ihtimal olsa da varsayalım Meksika’nın güneyindeki Xochimilca kanallarında gezerken alabora olup Isla De Las Munecas adasına düştünüz. Size tek tavsiyemiz oyuncak bebeklerle göz teması kurmamanız. Bunu yapmak için baya bir çaba sarf etmeniz gerekecek çünkü ada tamamen oyuncak bebeklerle dolu.

Kaynak : Cordelia Persen

Oyuncak bebekler veya onların parçalarına denk gelmeden tek bir adım dahi atamıyorsunuz. Peki şimdi siz soracaksınız kimin dekorasyon zevki adanın bu hale gelmesine neden oldu? Üzücü bir hikayesi olan adanın bekçisi Don Julian Santana Berrera yüzünden. Kanalda boğulmuş küçük bir kızın cansız bedenini bulan Berrera onu kurtaramadığı için bu olay onu derinden üzmüş.

Daha sonra kız için ağaçlara oyuncak bebekler asmaya başlamış. Bir süre sonra kızın ruhunun onun peşine düştüğüne inanan Berrera kızın kızgın ruhunu yatıştırmak için ağaçlara daha çok bebek asmaya başlamış. Berrera bu olaydan 50 yıl sonra kızın boğulduğu kanalda boğulmuş olarak bulundu.

Adada mahsur kalmak konusunda herhangi bir sıkıntınız veya adanın herhangi bir tehlikesi bulunmuyor, tabi oyuncak bebekler geceleri size fısıldayıp kafayı yemenize neden olmazsa.

Isola Della Gaiola Adası

Napoli Körfezi açıklarında alabola olursanız dalgalar sizi Isola Della Gaiola adasına ulaştıracaktır. Vardığınızda herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız çünkü kıyı şeridinden 30 metre uzakta olmakla birlikte bide kalacak terk edilmiş bir villanız olacak.

Kaynak : Fiore Silvestro Barbato

İki kayayı tepeden birbirine bağlayan güzel bir köprü tasarımı ile hoş dursa da burada yardım çağıramazsınız çünkü telefon çekmiyor. Telefon çekmemesi veya yiyecek bir şey aramak sorunlarınızın en küçüğü çünkü bu ada tamamen lanetli.

1920 yılından beri Gaiolo adasında yaşayan insanlar sinek gibi ölüyorlar. Villanın sahibi Hans Braun öldürülmüş ve vücudu halıya sarılmış. Daha sonra karısı boğuldu. Otto Grunback villayı satın aldıktan kısa bir süre sonra kalp krizinden öldü. Maurice-Yves Sandoz villayı satın aldı ama daha sonra nedeni bilinmeyen bir şeyden dolayı intihar etti. Baron Karl Paul iflas etti. Bir zamanlar Fiat şirketinin genel başkanı Gianni Angnelli , villayı aldıktan sonra oğlu intihar etti ve yeğeni 33 yaşında kanserden öldü. Paul Getty adayı satın alarak çıtayı bir üst seviyeye taşıdı fakat torunu kaçırıldı. Son sahibi Gianpasquale Grappone adayı satın aldıktan sonra hapseldildi (adanın bir suçu yok bunda tabiki).

Isola Della Gaiola’da mahsur kaldıktan sonra adanın lanetine kaç gün dayanabileceksiniz ?

Bikini Atoll Adası

Bikini Atoll adasına düşerseniz ilk bakışta kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Beyaz kumları, palmiye ağaçları ve mavi sularıyla tam bir tatil cenneti olan bu adaya bayılacaksınız, ta ki adada büyüyen bir meyveyi yiyene kadar.

Kaynak : Ron Van Oers

Marshall adaları ile birlikte Bikini Atol adası ABD hükümeti tarafından 1946 yılından 1958 yıllarına kadar nükleer testler için kullanıldı bu yüzden adadaki her şey radyoaktif. Adanın yerlileri bu testler yüzünden Kili adasına taşındı. ABD Hiroşima’ya atılan bombadan 1000 kat daha güçlü Castle Bravo hidrojen bombasını ve başka 23 nükleer silahı bu adada test etti. İsterseniz sudan balık yiyebilir yada su içebilirsiniz fakat salata hazırlamak için adadaki bitkileri kullanır yanına da hindistan cevizi suyu içerseniz radyoaktif zehirlenme yüzünden ölebilirsiniz.

Ilha Da Queimada Grande Adası

Eğer geminiz Ilha Da Queimada Grande adası açıklarında batarsa karaya çıkmaya hiç uğramayın çünkü suda evrim geçirip denizkızı olma ihtimaliniz karaya çıkıp hayatta kalma ihtimalinizden daha yüksektir.

Kaynak : generationvoyage.fr

Karaya çıkıp ormana ilerlediğinizde sadece bu adada yaşayabilen ve türü tehlikede olan 4,000 altın mızrak ucu yılan sizi adada bekliyor olacak. Koca adada o yılanla karşılaşma ihtimalim çok düşük derseniz, güzel haberler daha bitmedi altın mızrak ucu yılanı dışında adada başka türlerden toplam 426,000 yılan daha var. Bu kadar çok yılan olmasından dolayı burası Snake Island (yılan adası) olarak da bilinir. Zamanında gemilerin karaya çıkmaması için adaya bir deniz feneri yapılmış. Yerel efsaneye göre yılanlar camlardan gelerek bir geceden tüm aileyi öldürmüş. Bu olaydan belli bir süre sonra deniz feneri otomatik olacak şekilde yeniden yapılmış. Brezilya Hükümeti doktor olmadan adayı ziyaret etmenizi yasaklıyor ve adaya gidip gelenleri yakından takip ediyor.

North Sentinel Adası

Bengal körfezinin temiz mavi sularında gezerken geminiz alabora olursa North Sentinel adasının beyaz kumları sizi bekliyor olacak. Karaya çıktıktan sonra bir ses duyarsanız dönüp merhaba demek yerine koşmaya başlayın yada suya geri dönün çünkü adanın yerlileri sizi hoş karşılamayacaktır.

Kaynak : Forbes

Dış dünya ile bağlantısı olmayan sayılı topluluklardan biri olan Sentinel adası yerlileri adaya gelen herkesi sorgusuz sualsiz öldürüyor. Adada mahsur kalırsanız ilk yapacağınız iş saklanacak bir yer bulmak olsun ve bulduğunuz dal parçalarından ok veya mızrak yapıp kurtarma ekipleri gelene kadar yerlilerle savaşmaya hazır olun.

Hindistan hükümeti adanın yerlilerini kendi haline bırakma kararı almış ve hiç kimsenin onlarla temasa geçmediğinden emin olmak adanın etrafına için 4,8 kilometrelik bir sınır koymuş. Diğer adalardaki turizmin gelişmesi hükümeti endişelendiriyor çünkü modern insanların taşıdığı bakteri ve mikroplara Sentinel adası yerlilerinin bağışıklığı yok. Dahası turistlerin bilinçsizce ada sınırını geçip yerlilerle temas kurması çok fazla ölüme neden olabilir.

Miyakejima

Geminiz Japonya’da bulunan Miyakejima yakınlarında alabora olursa umarız gemide veya yanınızda gaz maskesi vardır.

Kaynak : The Plaid Zebra

Küçük bir kasaba olan Miyakejima kendiyle aynı adı taşıyan aktif bir volkanın dibinde yer alıyor. Günlük olarak havaya püskürttüğü sülfür ve diğer zararlı maddelerle sizi zehirleyebilecek olan bu adada yanınızda gaz maskesi olmadan gezmek yasa dışı. Bu da ölmeden önce hapse girebilirsiniz demek. Hava aşırı zehirli olduğunda yerliler gaz maskelerini takarak hayatlarına devam ediyor ve uzun bir süre onları takmak zorunda kalabiliyor. Hatta bazı durumlarda hava o kadar zehirli oluyor ki ada sakinleri tahliye ediliyor. Gaz maskesinin bile yeterli olmadığı bu adada mahsur kalırsanız yaşayacağınız deneyim nefes kesici olacak.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı