Bağlantıda kalın

Kutlamalarda Havai Fişek Yerine Geçebilecek 5 Çılgın Alternatif

Kültür

Kutlamalarda Havai Fişek Yerine Geçebilecek 5 Çılgın Alternatif

Yeni yılda, partilerde, eğlenmek istediğimizde sıklıkla kullandığımız hava fişekler şovları artık size sıkıcı mı geliyor? O zaman teknolojinin bize sunduğu alternatifleri veya daha çılgınca tasarımları düşünmenin zamanı gelmiş demektir. Araştırdık ve havai fişekler yerine geçebilecek en çılgın 5 alternatifi bulduk.

5. Patlayan Sıcak Hava Balonları

Büyük havai fişekleri ateşlediniz fakat yeterli bulamadınız, o zaman bir sıcak hava balonunu dev bir havai fişeğe çevirmeye ne dersiniz?

19. yüzyıldan beri Myanmar’ın sakinleri her yıl Taunggyi Ateş Balon Festivalin’de bir sıcak hava balonunun sepetini havai fişek ile doldurarak havaya yolluyor. Balon belli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra patlatıyor ve ateş topu halinde yere çakılıyor. Her ne kadar güzel göründüğü kadar tehlikeli olsa da görüntülerden anlaşılan bu etkinlik bir çok kişi tarafından büyük ilgi görüyor.

Bu kutlamalarda hiç mi sorun olmadı? diye sorarsanız, 2012 yılında yükselmeyi başaramayıp yere çakılan balon daha sonra içindeki havai fişeklerin patlamasıyla büyük tehlike saçtı. 6 sene sonra 2018 yılındaki kutlamada balon yükselirken sepet balondan koptu ve yine kalabalığın arasına düşerek birçok kişiyi yaraladı ve iki kişi hastanelik oldu. Fakat tüm bu yaşanan kazalara rağmen festival herhangi bir iptal veya erteleme olmadan her yıl yapılmaya devam ediyor.

4. Gökyüzünde Projeksiyon Yapmak

Havanın bulutlu olması herkesin içini karartıyor ve partideki herkesin modunu mu düşürüyor? Projeksiyon ile film gecesi yapmak istiyorsunuz fakat herkesin görebileceği kadar büyük yansıtacak yeriniz mi yok? Artık projeksiyonu bulutlara yansıtarak tüm bu sorunlarınızı çözebileceksiniz.

Basit bir mantığı olsa da bu fikir birçok mühendis için zorlu bir meydan okumaydı. 2015 yılında İngiliz sanatçı Dave Lynch Nottingham’da bir atın koştuğu filmi gökyüzüne yansıtmak için bir çalışma başlattı. Bunu başarmak için zoopraxiscope adında özel bir lazer projektörü küçük bir uçağa bağladı ve gökyüzünde uçarken filmi beyaz bulutlara yansıttı.

Birkaç yıl sonra bir gurup Japon uzman işi ilerletti ve görüntüleri doğrudan karadan yansıtmayı başardı. Daikin endüstrileri ve TeamLab adlı iki şirketin el ele vermesi sonucunda görüntüleri doğrudan bulutlara yansıtan projektör denemeleri başarıyla sonuçlandı. Ekip Japonya’da ki sanal idol Hatsune Miku’nun konseri gibi birçok görüntüyü bütün renkleriyle bulutlara yansıtmayı başardı.

Bu projektör sayesinde isterseniz ünlü çizgi film karakteri Batman’in önüne geçerek kendi fotoğrafınızı gökyüzüne yansıtabilirsiniz.

3. Drone’ların Işık Gösterisi

Ben havai fişekler kullanmam çünkü çevreyi çok kirletiyor derseniz, binlerce drone’u kullanarak da aynı ışık şölenini gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili İçerik  Ölüm ve Cinayet Oranı En Yüksek Olan 15 Ülke

50. yılını kutlayan teknoloji şirketi Intel Kaliforniya’da yaptığı drone (insansız hava aracı) şovu ile dünya rekoru kırmayı başardı. Yaptıkları çalışmaların ardından 2018 tane drone’u aynı anda uçurarak herekse 8 dakikalık görsel bir şölen yaşattı. Üstünde sadece LED ışıkları bulunan drone’lar havada yaptıkları gösteri ile gelecekte havai fişeklerin yerine kullanılabilecek çevre için zararsız bir alternatif olabileceklerini kanıtladılar. Böyle bir şov için binlerce drone pilotuna da ihtiyacınız yok çünkü tüm drone’lar tek bir bilgisayardan kontrol ediliyor.

2. Yıldırım Makinesi

Kutlama yapacağınız gün hava yağmurlu olduğu için hiç kutlamanızı yada partinizi iptal ettiğiniz oldu mu? Artık havanın kapalı olmasından korkmayın çünkü kara bulutlardan yıldırımları çağırarak bu durumu lehinize çevirebileceksiniz.

Florida Üniversitesi araştırma için mantığı basit olan ilginç bir cihaz yapıyor ve bu cihaza lightning machine (yıldırım makinesi) adını koyuyorlar. 1.8 metre uzunluğundaki bir roket 701 metre uzunluğundaki bakır tel ile toprağa bağlanıyor. Yağmur sırasında bu roket ateşleniyor daha sonra tabiki de yıldırımların hedefi oluyor. Yıldırım rokete çarptığı zaman bakır tel aracılığıyla elektrik toprağa iletiliyor ve bir nevi yıldırımı kontrol etmiş oluyorsunuz.

Kutlamalarda kullanılabilecek olan bu muhteşem cihaz üstündeki sensörler ile elektrik potansiyeli farkının en yüksek olduğu zaman roketi ateşleyerek yıldırımı çağırıyor. Yıldırım makinesinin halk arasında kullanımı çok tehlikeli ve uzmanlar tarafından hesaplanarak kullanılması gerekiyor çünkü bir yıldırım çarptığında 54,032 santigrat dereceye yakın ısı veriyor.

1. Yapay Kayan Yıldızlar

Bildiğiniz gibi atmosfere giren çoğu obje mezosfer tabakasında yanarak kaybolur. Yanarken kayan yıldız gibi bir görüntü veren bu objeler genelde küçük meteor taşları olurken, uzaya atılmış çöpler ve uydu parçaları da olabilir.

Bu bilgiyi bir projede kullanan Japonların 2020 Olimpiyatları için bize bir sürprizi var. Japon firması ALE birkaç senedir , SkyCanvas adında bir program geliştirmekle uğraşıyor. Program kapsamında atmosfere yollanacak bir uydu bize yapay kayan yıldızlar hatta meteor yağmuru şovları yapacak. Yüzlerce metal parçayı bir uydu ile 500 kilometre yukarı yollayarak daha sonra atmosfere bırakacaklar. Mezosfere girdiğinde yanacak olan metal parçalar bize muhteşem bir görsel şölen yaşatacak. Dünyanın herhangi bir yerinde 10 saniye süreyle yapılabilecek bu şov bu kadarla da bitmiyor , metallerin içine koyulan elementler sayesinde yanarken farklı renkler çıkaran bu metal parçaları yeryüzünden sorunsuzca görülebiliyor.

2020 Tokyo Olimpiyatlarında kullanılacak olan bu programda atmosfere bırakılacak meteorların tanesi 8,100$ (₺43.445) tutacak.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı