Bağlantıda kalın

Koku Hakkında Bilmediğiniz İlginç Şeyler

Kültür

Koku Hakkında Bilmediğiniz İlginç Şeyler

Günlük hayatta birçok şeyi tanımlamamıza ve cisimleri görmeden ayırt etmemize yarayan ve beş duyumuzdan biri olan koku alma duyusu aslında sandığımızdan çok daha güçlü bir duyu. En çok kullandığımız duyu yeteneğimiz olan koku alma hakkındaki bilmediğiniz her şey bu listede yazıyor.

En iyi koku alan hayvan fildir

Kaynak: Megan Coughlin

Tokyo Üniversitesi’nde 13 hayvan çeşidi üzerinde yapılan araştırma sonucu dünyanın en iyi koku alan canlıların filler olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre Afrika fillerinin hortumlarında toplam 2 bin koku reseptörü bulunuyor. Bu da fillerin insanlardan 5 kat, köpeklerden ise 2 kat daha iyi koku aldıkları demek oluyor. Koku duyusu yanında güçlü bir hafızaya sahip olan filler 19 kilometre uzaktan suyun kokusunu alabilir ve daha sonra suyun yerini ezberleyerek yıllar sonra su kaynağına tekrar dönebilir.

Yaşlıların koku alma duyusu zayıftır

İnsanların 20 – 35 yaş arasında zirveye çıkan koku algısı, 35 yaşından sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. 65 yaşını geçtikten sonra koku duyusu iyice zayıflar bu yüzden yaşlılar çok iyi koku alamaz.

Koku ile kendinizi uyandırabilirsiniz

Dünyadaki en popüler psikoaktif ilaç alan kahveyi herkes arada sırada içer. Bir araştırmaya göre bazen uyanık kalmak için bazende keyif için içtiğimiz kahvenin etkilerini aslında içmeden de alabiliriz. Kahve aromasının fareler üzerindeki etkisini test eden araştırmacılar, kahve kokusu alan farelerin beyinlerinde onları stresten koruyan proteinlerin serbest kaldığını gözlemledi. Kahve içtiğinizde size olan şey de budur.

İyi, kötü koku diye bir şey yoktur

via GIPHY

Bazı bilim insanlarına göre bütün kokular başlangıçta nötrdür. Kokuları iyi yada kötü diye sınıflandırmamızın o kokuları ilk duyduğumuzdaki ruh halimize bağlı olduğunu söylüyorlar. Yani üzgünken ilk defa duyduğunuz havuçlu kek kokusu yüzünden havuçlu kek kokusunu sevmeyebilirsiniz.

Korkunun kokusunu alabilirsiniz

via GIPHY

Her ne kadar bir film klişesi gibi görünse de, korkunun kokusunu alma yeteneği insanların savunma amaçlı geliştirdiği bir şeydir. Bir başkasını koklayarak korkunun kokusunu öğrenebiliriz yada aynı şekilde başkası da korktuğunuzda sizi koklayarak bunu yapabilir.

Bunun arkasındaki fikir ise insanların her sosyal hayvan gibi grup halinde hareket ederken en güçlü olmasına dayanıyor. Bir kişi korkuya kapılıp kendini ifade edemeyecek duruma geldiğinde salgıladığı kokular ve vücut dili ile gruptaki diğer insanları uyararak herkesin eylemlerini koordine edebiliyor. Bugünlerde yırtıcı hayvanlara rastlayıp bu durumlarla çok fazla karşılaşmıyoruz ama bu yeteneğinizi test etmek isterseniz korku filmlerine gidebilirsiniz.

Bir kişinin yaşlı olduğunu koklayarak anlayabilirsiniz

Yaşlı insanların kokularının farklı olduğunu herkes bilir. İlk kişi deneyimi yada insanların söylentisi olsa da “yaşlı insan kokusu” kavramı gerçek. Sadistçe yapılan bir araştırmada insanların kollarının altına pedler koyarak sonra onları başkalarına koklatan bilim adamları deneklerin yaşlı insanların kokularını diğer 75 farklı katılımcının kokusundan rahatlıkla ayırt edebildiğini gözlemledi.

İlgili İçerik  Tarihte Gerçekleştiğine İnanamayacağınız İlginç Olaylar

Yılanlar dilleri ile koku alır

via GIPHY

Yılların sürekli çatal dilini dışarı çıkararak yaptıkları bu hareketin onların koku almasına yardım ettiğini biliyor muydunuz? Yılanlar etraftaki koku moleküllerini diliyle topladıktan sonra ağızlarının üst kısmında bulunan özel bir organ olan vomeronasal sistemine iletir ve bu ilginç organ sayesinde koku alırlar.

Kadınlar erkeklerin azmış olduğunu koklayarak anlayabilir

Erkekler kadınlara yürüme tekniklerini geliştirdiklerini düşünebilirler fakat bilimsel çalışmalar erkeklerin hedeflerini kadınlardan saklayamadıklarını ortaya koydu. Yapılan bilimsel bir çalışmada azmış bir erkeğin koltuk altına konulan ped daha sonra kadına koklatıldı. Terli pedi koklayan kadının beyninde ilgili duyguların harekete geçtiği görülmüştür.

Erkekler kadınların yumurtlama dönemine geldiğini koklayarak anlayabilir

via GIPHY

Kadın erkeğin azmış olduğunun kokusunu alır da erkek de böyle bir yetenek yok mu? Erkekler ise bir kadının halime kalmaya hazır olduğunu anlayabiliyor. Yapılan araştırmada gözü bağlanan erkeklere koklatılan giysilerde erkekler doğurgan kadınların giysilerini diğerlerine göre daha “çekici” ve “seksi” buldular. Erkeklerin bu kokuyu giysi giyildikten bir hafta sonrasına kadar alabildiği de araştırmada gözlemlenmiş.

Cinsel tercihinize göre koku alıyorsunuz

Kaynak: Edward Simpson

Bireylerin cinsel tercihi ile alakalı yürütülen araştırmada ilginç bir sonuca ulaşıldı, cinsel tercih koklayarak anlaşılabiliyor. Yapılan araştırmada normal bir erkeğe kadın, erkek ve gey erkek giysileri koklatıldı. Denekler kadın giysilerinin kokusunu daha hoş buldu. Daha sonra aynısı gey erkeklerde denendi ve geyler kendisi gibi gey olan erkeklerin giysilerinin kokusunu daha hoş buldu.

Kokunun hangi yönden geldiğini anlayabilirsiniz

via GIPHY

Tazı gibi koku alma kabiliyetimiz var fakat bilmiyoruz. Her insanın egosentrik yer belirleme özelliği ile doğduğu ortaya çıktı. Aynı bir sesin nereden geldiğini belirlemeniz gibi kafanızı bile oynatmadan kokunun hangi yönden geldiğini anlayabiliyorsunuz. Bu yetenek herkesin sahip olduğu fakat çoğu kişinin bilmediği bir şey.

Sınavda cevapların kokusunu alabilirsiniz

Kaynak: will kay

Siz vurmaya başlamadan önce anlatıyım aslında bunu yapabilmeniz mümkün. Bildiğiniz gibi insanların koku hafızası dediği bir yeteneği var. Bu yeteneği kullanarak eski anıları daha kolay çağırabiliyorsunuz. Sınavdan önce ders çalışırken gül kokusu koklar ve sınava da o kokuyu üstünüze sürüp girerseniz soruları gördüğünüzde cevapları hatırlamanız daha kolay olacaktır, bu da sınavda cevapların kokusunu alacaksınız demek.

Kadınlar bir erkeğin ne kadar seksi olduğunu koklayarak anlayabilir

Birçoğumuz yüz simetrisi denilen özelliğin bir kişinin çekicilik seviyesindeki en önemli faktörlerden biri olduğunu biliyoruz. Ancak araştırmalara göre sadece simetriye bakmadan sadece koklayarak da bir kişinin çekicilik düzeyini söylemek mümkün. Araştırmaya göre başkalarının giysileri koklatılan kadınlar yüzü simetrik olan erkeklerin kıyafetlerini yüzü simetrik olmayan erkeklerden daha çekici buldular. Yani seksiyseniz bu kokunuzdan bile anlaşılıyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı