Bağlantıda kalın

Kahve Hakkında 5 İlginç Bilgi

Kahve Hakkında 5 İlginç Bilgi - Kahve Kapak

Kültür

Kahve Hakkında 5 İlginç Bilgi

Herkesin severek tükettiği ve birçok çeşidi olan kahve hakkında olan bu bilgileri biliyor muydunuz?

5. Kahvedeki Kafein Arıları Kendine Çekmek İçindir

İnternetteki tüm siteler size kahvenin keçilerin kahve meyvesini yedikten sonra biraz neşeli olmasından şüphelenen keçi çobanları tarafından bulunduğunu söyleyecektir. Peki kahve neden kafein içeriyor hiç düşündünüz mü? Kafein sümüklü böcek ve diğer böcekler için zehirli olsa da arı gibi tozlayıcıları kendine çektiği kanıtlanmıştır.

Bilim insanları kafein tüketen arıların hafızasının daha iyi olduğunu keşfetti. Kafein arıların beyin kimyasını etkileyerek bir nevi çiçeğin arıların beynine kazınmasına yardım ediyor bu sayede arı tekrar döndüğünde çiçeğin yerini hatırlayabiliyor. Arılar ve insanlar birbirinden farklı olsa da, uzmanlar temel norlojik faaliyetlerimize etki eden kafeinden etkilenme kapasitesinin atalarımızla aynı olabileceğini söylüyor.

4. Aşırı Kafein Alımı ve Kafein Bağımlılığı

Kafein aynı diğer bağımlılık yapıcı maddeler gibi aşırı fazla dozlarda alındığında ölümcüldür. Kafeini ölümcül düzeyde almak için tek seferde tam 100 bardak kahve içmeniz gerekir.

Aynı şekilde eğer alışık değilseniz belli bir miktardan fazla kahve içmenin sizi hasta edeceği de söylenir. İngiltere’de 17 yaşındaki bir kız yedi bardak espresso içtikten sonra hastahanelik olmuştur. Ruh hali değişimleriyle birlikte sıcaktan çarpıntılar yaşayan kız kahve deneyi yaptığını söyledi. Kahveyi abartmasanız bile eğer günde altı bardak kahve içerseniz kafein bağımlısı olabilirsiniz.

3. İngiltere’de 17. Yüzyılda Uygulanan Kahve Yasağı

Kahve İngiltere’ye ilk olarak 17 yüzyılda geldi ve kahve evlerinde servis edilmeye başlandı. 1660 yılının ortalarında Londra’da tam 82 tane kahve evi vardı. Hızlı bir şekilde yayılan kahve dükkanları herkesin dedikodu yapmak veya politik meseleleri tartışmak için toplandığı merkezler olmaya başlamıştı. Kralın orada bulunan kişilerin örgütlenip isyan çıkaracağından korkan Kral II. Charles kahve dükkanlarını ve kahveyi tüm ülkede yasakladı. Tabi yasağın çıkması ardından halk mutsuz oldu ve Kral hemen geri adım atmak zorunda kaldı.

2. Latte Sanatı ve Tadım Yarışması

İnsanlar her alanda yarışmalar düzenlediği gibi bu alanı da atlamamış. Bu yüzden her yıl Dünya Fincan Tadıcıları Şampiyonası adı altında yarışma düzenleniyor. Bu etkinliğe dünyanın dört bir yanından katılan yarışmacılar koku ve tat alma yetenekleri ile dünyanın farklı bölgelerindeki kahveleri hızlı bir şekilde bilmek için yarışıyor.

Kahve tadımı yıllık düzenlenen Dünya Kahve Etkinliği’nde ki etkinliklerden sadece biri. Latte sanatı olarak bilinen süt ile espresso üzerine yapılan resimler sadece yarışma içinde değil tüm internette görenleri kendine hayran bırakıyor. Kıvrımlar ve yaprakların en popüler olduğu çizimde sanatçılar ejderhalar ve çizgi film karakterlerinden tutun oyuncak ayı ve diğer sevimli şeyleri bir tablo gibi kullandıkları espresso’ların üzerine çiziyorlar.

Kendinize güveniyorsanız 2019 yılının 8-10 Haziran tarihleri arasında Almanya, Berlin’de düzenlenecek olan Dünya Latte Sanatı Şampiyonası ve Dünya Fincan Tadıcıları Şampiyonası’ndan birine veya ikisine birden katılabilirsiniz.

1. Kahve Kirliliği

Aspergillus ve Penicillium mantarları tarafından üretilen Orchatoxin A toksik bir zehirdir. Avrupa’da kabul edilebilir Orchatoxin seviyesi miktarları çekilmiş kahve için milyarda beş ve hazır kahve için milyarda 10’dur. Bu oran her ne kadar az görünse de yinede hazır kahve içinler için kötü haber demek. 1988 yılında keşfedilen bu olayda kısa bir çalışmanın ardından gemilerdeki gönderilen kahvelerin sadece yüzde yedisinin güvenli seviyenin üstünde olduğu saptandı. 1998 ve 2004 yılları arasında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün çiftçilerle yaptığı çalışmanın sonucunda ihracat edilen kahvelerde bulunan kirliliği %25 azaltmayı başardılar.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı