Bağlantıda kalın

Kadınların Yapmış Olduğu 5 Önemli İcat

Kültür

Kadınların Yapmış Olduğu 5 Önemli İcat

Kadınların tarihte ne kadar önemli olduğunun göstergesi hayatımızı kolaylaştıran 5 farklı icat

5. Elektrikli Buzdolabı

Kaynak : mirageworldofwomen.wordpress.com

Buzdolapları icat edilmeden yıllar önce insanlar yiyecekleri taze tutmak için buz kutuları kullanıyordu. Buz kutularının üst rafına konan büyük bir buz kütlesi sayesinde soğuk hava alta gidiyor ve yiyecekleri soğuk tutuyordu fakat kullanıcının belirli aralıklarla bu buzu değiştirmesi sonrada önceki eriyen buzun suyunu dökmesi gerekiyordu.

Bunların hepsi Florence Parpart ile değişti. Kendisi hakkında çok bir bilgi olmasa da ilk buzdolabını icat ettiğini doğrulayan patenti var.

Elektrik kullanarak çalışan buzdolapları Freon gibi bazı sıvıların gaza dönüşmesi ile çalışır. Freon gaza dönüşürken etraftan ısı çeker bu sayede buzdolabının içindeki yiyecekler soğuk kalmış olur. Sıcak bir yaz günü buzdolabınızdan içeceğinize buz atarken Florence Parpart’ a teşekkür etmeyi unutmayın o olmasa şuan hala büyük buz küpleriyle boğuşuyor olacaktık.

4. Cam Silecekleri

Kaynak : Flickr / Bill Abbott

Yağmurlu günlerde camın üzerine düşen damlaları veya karlı günlerde karı bir kenara atan silecekler sayesinde bugün kötü hava şartlarında yollarda güvenli bir şekilde dolaşıyoruz. Hepsi cam sileceğini icat eden Mary Anderson sayesinde. 1902 yılında insanların araçlardan kafalarını uzatıp camlarını temizlediğini gördükten sonra Mary’nin aklına bir fikir geldi. 10 Kasım 1903 yılında aracın içinden dışarıya çıkan ve camları kardan ve yağmur suyundan temizleyen bir cihaz için patent başvurusu yaptı. Fikrini birçok firmaya satmaya çalışsa da ona icadının işe yaramaz olduğunu söylediler. 17 yıl patenti elinde tutmayı başarsa da 1920’de Amerikan otomobil endüstrisinin şahlanması ile birlikte cam silecekleri dünyadaki her aracın vazgeçilmez bir parçası oldu.

3. Elektrikli Su Isıtıcısı

Yoğun bir günün ardından sıcak bir duş alarak üstündeki yorgunluğu atmayı kim istemez ki. Bugün her ne kadar bu işi kombiler yapsa da her yerde doğalgazla çalışan kombiler yok. Dağlık kesimlerde ve köylerde genel olarak kullanılan ve taşınabilir de olmak üzere birçok boyutu olan elektrikli su ısıtıcısı kombinin olmadığı yerlerde yardımımıza koşuyor. Elektrikli su ısıtıcısının mucidi olan Ida Forbes 1917 yılında ilk elektrikli su ısıtıcısının patenti için resmi olarak ödüllendirildi. Bugün üretilen modellerde bile onun orijinal tasarımı kullanılıyor.

İlgili İçerik  Ölüm ve Cinayet Oranı En Yüksek Olan 15 Ülke

2. İlk Bilgisayar yazılımı

Kaynak : Bruno Barral

Şair Lord Byron’un kızı olan Ada Lovelace 10 Aralık 1815 yılında İngiltere’de doğdu. İyi bir matematik eğitimi alan Lovelace ilk bilgisayar olarak bilinen Analytical Engine’e (Analitik Motor) bazı rakamları hesaplamayı öğreterek ilk bilgisayar yazılımını icat etti.

Kendi adı verilen Ada adlı bilgisayar dili bugün hala birçok açıdan kullanılıyor. Uyarlanmış olmasına rağmen, Ada’nın temelleri hala günümüzdeki bazı programlarda kullanılıyor.

1. Wi-Fi

Kaynak : Bernard Hermant

Oyuncu olan Hedy Lamarr güzel olduğu kadar zeki bir kadındı. Savaş zamanı Almanya’dan kaçarak Amerika’ya yeni bir hayat kurmak için gelen Lamarr Hollywood’un birçok büyük ismiyle sahne aldı.

Yıldız olmadan önce İkinci Dünya Savaşı sırasında telekomünikasyon cihazlarının sinyal sorunlarını azaltmak için çözümler tasarlayan Lamarr ‘ın tasarımları telefon ve Wi-Fİ dahil birçok teknolojinin temeli oldu. Savaş sırasında tasarımları sayesinde birçok hayat kurtaran Lamarr’ın patenti elinde tutmasına rağmen yaptıkları için hiç para alamadı. 1997 yılında Elektronik Sınırlar Vakfı Öncü Ödülüne layık görülen Lamarr 86 yaşında Amerika’nın Orlando eyaletinde hayatını kaybetti.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı