Bağlantıda kalın

Hiç Kullanılmamış veya İptal Edilmiş Aşırı Pahalı 5 Silah

Kültür

Hiç Kullanılmamış veya İptal Edilmiş Aşırı Pahalı 5 Silah

5. YAL-1 Hava Lazeri

Kaynak: US Missile Defense Agency

Tam adı Boeing YAL-1 Hava Lazeri Test Cihazı, Boeing 747-400F uçağı üzerine monte edilmek için tasarlanmış bir silah sistemiydi. Lazer silahı, uçuş esnasında füzeleri vurup düşürmek için megawatt sınıfı kimyasal oksijen iyot lazeri kullanıyordu. YAL-1, taktiksel balistik füzeleri durdurmak ve füzeler maksimum hızına ulaşmadan önce havada imha etmek üzere tasarlanmıştı.

Star Wars filmlerinde geçen hava ve uzay savaşlarındaki uzay gemileri gibi lazer atan bir uçak baya havalı görünse de, lazer başarıyla test edildikten sonra savaşta kullanımının pratik olmaması nedeniyle hiç sahada kullanılmadı. Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, düşmandan gelecek herhangi bir hedefi indirmek için çok daha güçlü ve daha uzun menzilli bir lazer gerektiğini söyleyerek programı durdurdu. Hiç kullanılmayan YAL-1 lazerinin tanesini yapmak 1,5$ milyar dolara (₺8,12 milyar Türk lirası) ve her yıl silah sisteminin bakımını yapmak da 100$ milyon dolar (₺541,15 milyon Türk lirası) tuttu. 16 yıl süren program başarısız olduktan sonra 2011 yılında kesildiğinde Amerikan Hükümeti’ne 5$ milyar dolara (₺27,06 milyar Türk lirası) mal olmuştu.

4. RAH-66 Comanche

Kaynak: Wikimedia

RAH-66 Comanche gizli helikopteri, ABD Ordusu envanterindeki mevcut helikopterlerin yerine geçmesi için yapılmıştı. Ordunun başta 650 tane üretmeyi planladığı gizli helikopterler, ordu 2004 yılında tüm geliştirme, araştırma ve üretim yatırımlarını durdurunca suya düştü. Ordunun bu programı iptal etme nedenleri, maliyet aşımı ve gelecekte karadan havaya savunma teknolojilerinin gelişmesi endişesiydi.

Fonlar ARH-70 adındaki başka bir programa aktarıldı fakat oda daha sonra iptal edildi. 1991 yılından 2004 yılına kadar süren program boyunca Amerikan Ordusu yaklaşık 7$ milyar dolar (₺37,34 milyar Türk lirası) harcadı. Kalan fonlar ordunun Comanche projesiyle başaramadığı ABD Ordusu envanterini yenilemeye ve güncellemeye harcandı.

3. XM2001 Crusader

Kaynak: Wikimedia

XM2001 Crusader (XM2001 Haçlısı) ABD Ordusu’nun yeni nesil kendiliğinden hareket eden havan topu konseptiydi. Fakat sahada görev almasından altı sene önce 2002 yılında ABD Savunma Sekreteri Donald Rumsfeld tarafından iptal edildi. XM2001 Crusader daha hareketli ve isabetli bir silah olarak 1960 yılından beri sahada kullanılan ve artık yaşlanmış Paladin (Şövalye) sisteminin yerine geçmek üzere tasarlanmıştı.

Paladin’den biraz daha hızlı olan Crusader aynı zamanda daha ağır ve daha pahalı olduğu için Paladin’e göre daha iyi bir seçenek olarak görülmedi ve daha sonra iptal edildi. Fonlar geri çekilince 800 araçlık sipariş de geri çekildi. 1995 yılında başlayıp 2002 yılına kadar süren program kapsamında üretilen tek prototip 11$ milyar dolar (₺59,53 milyar Türk lirası) tuttu. Tamamlanmış olan tek XM2001 silahını Oklahoma’da bulunan Fort Sill ‘de görebilirsiniz.

2. Future Combat Systems

Kaynak: US Army

ABD Ordusu 2003 ve 2009 yılları arasında, tüm dünyada kullanılabilecek ve savaş bölgesinde yüksek manevra kabiliyeti ve hızı sayesinde fark edilmeyecek küçük araçlar için yenileme programı başlattı. Programa Future Combat Systems (Gelecek Savaş Sistemleri) adı verildi ve 340$ milyar dolar (₺1.839 milyar Türk lirası) tutacağı hesaplandı.

Program hiç tamamlanmadı ve sahaya çıkmadı. Program son teslim tarihlerini karşılamakta başarısız olduğundan, ABD Savunma Bakanı Robert Gates, 2009 yılında programın yeniden yapılandırılarak tamamen durdurulması için çağrıda bulundu. Üretilen dokuz araç program iptal edildikten sonra ya parçalanarak hurdaya ayrıldı yada başka programlara nakledildi. Altı sene süren Gelecek Savunma Sistemleri Programı başarısız olduktan sonra Savunma Bakanlığına 18$ milyar dolara (₺97,41 milyar Türk lirası) mal oldu.

1. Trident Füze Programı

Kaynak: Lockheed Martin

Yüksek bir paraya geliştirilmiş ve mal edilmiş olmasına rağmen hepimiz Trident (Üç başlı mızrak) füzeleri kullanılmadığı için rahat bir nefes alabiliriz. Bu füzenin birkaç versiyonu daha denizaltılarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Trident füzeleri, kıtalar arası füze olarak birçok hedefi aynı anda yok edebilecek kapasiteye sahiptir ve nükleer savaş başlıkları olarak da bilinirler.

Trident füzeleri programının ABD Deniz Kuvvetleri’ne ve İngiltere Kraliyet Donanması’na toplam 40$ milyar dolara (₺216,46 milyar Türk lirası) mal olacağı ve her bir füzenin 70$ milyon dolara (₺378,80 Türk lirası) üretileceği tahmin ediliyor. Trident Füze Programı 1979 yılından beri faaliyette ve geliştirilmekte. Toplam maliyeti 170,2$ milyar dolar (₺921,03 milyar Türk lirası) olacak programın 2042 yılına kadar hizmet vermesi planlanıyor. Füzelerin gücünü, vereceği zararı ve maliyetlerini göz önüne alırsak üretildikten sonra caydırıcı bir güç olarak hiçbir zaman kullanılmayacak gibi gözüküyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı