Bağlantıda kalın

Fazlasını tükettiğinizde sizi öldürebilecek yiyecek ve içecekler

Fazlasını tükettiğinizde sizi öldürebilecek yiyecek ve içecekler

Kültür

Fazlasını tükettiğinizde sizi öldürebilecek yiyecek ve içecekler

Azı karar çoğu zarar diye atalarımız boşuna dememişler. Günlük hayatımızda tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin ne kadar fazlasının sizi öldüreceğini bulup bu listede birleştirdik.

Kahve

Kahveyi hepimiz içeriz hatta bazılarımız günde 3-4 fincan içecek kadar çok sever. Fakat 113 fincan (tanesi 250ml) kahve içmek vücudunuza çok fazla kafein yüklemesi yapar ve bunun sonunda kalp krizi geçirebilirsiniz.

Bal

Normal ballar işlemden geçtiği için size bu zararı vermez fakat arıların kovanına dalıp pastörize edilmemiş baldan 5 yemek kaşığı yerseniz balın içerdiği grayano toksinden dolayı zehirlenip ölebilirsiniz.

Su

Uzmanlara göre sağlıklı bir yaşam için günde en az 2 litre su içmeliyiz. Fakat eğer bunu abartıp bir günde 6 litre su içerseniz böbrekleriniz bunu kaldıramaz ve iflas eder, beyin hücreleriniz şişer bunun sonucunda felç geçirip ölebilirsiniz.

Tuz

Tuzun fazlasının zararlı olduğunu ve bunun bizi uzun vadede öldürebileceğini biliyoruz fakat kısa vadede ne kadarı ölümcül?

Eğer tek oturuşta yaklaşık 256 gram tuz yemeyi başarırsanız bu beyin hücrelerinizin küçülmesine buda komaya girmenize yada felç geçirip ölümüze sebep olur.

Domates

Domates malik asit ve sitrik asit içerir eğer çok fazla domates tüketirseniz bu midenizdeki asit dengesini bozar bunun yanında domates solanine denen toksik bir madde de içerir bu maddenin fazla alımı da sizi zehirleyip öldürebilir.

Çikolata

Köpeklere zararlı olan çikolata aslında sizin içinde zararlı. Çikolatanın içinde bulunan Theobromine adlı maddeyi köpeklerden daha iyi metabolize etse de tek oturuşta 10 kilo çikolata yerseniz vücdunuz bunu kaldıramayabilir.

Kiraz (çekirdeği)

Kiraz seviyorsanız yada çok yiyorsanız aslında bir zararı yok fakat yerken 2 tanesinin çekirdeğini ısırıp mideye indirirseniz çekirdeğin içindeki siyanür yüzünden ölebilirsiniz.

Elma (çekirdeği)

Elmada ölümcül değil fakat aynı kiraz gibi onun da çekirdeği siyanür içeriyor. Kiraz kadar az bir miktar olmasa da eğer 18 tane elma çekirdeği yerseniz zehirlenerek ölebilirsiniz.

İlgili İçerik  Ölüm ve Cinayet Oranı En Yüksek Olan 15 Ülke

Muz


Potasyum içeren muzlar kaslarınız için iyi olsa da aşırı yemek sizin için ölümcül olabilir. Tek oturuşta 400 tane muz yemeyi başarırsanız zehirlenerek ölebilirsiniz.

Havuç

Havuç seviyorsanız yemesi çok zor fakat eğer tek oturuşta 17 kilogram havuç yemeyi başarırsanız ölebilirsiniz. Havuç karotenoid içerir ve 17 kilogram havuçtaki karotenoid sizi zehirleyip öldürmeye yeter.

Portakal

Her ne kadar şuan yediğimiz portakallar gerçek portakal olmasa da kış aylarında içindeki C vitamini ile bağışıklık sisteminizi güçlendiren portakalı aşırı yerseniz ölebilirsiniz. Bir seferde 11,000 tane portakal yerseniz aşırı derecede alacağınız C vitamini sizi öldürebilir.

Şeker

Çocuklarımıza çok fazla vermek istemesek de şeker neredeyse her şeyin içinde vardır. Şekerin ölümcül doz oranı vücudunuzun bir kilosuna karşılık 142 gramdır. Buda bir insanın tek seferde 25 kilo şekeri yemesi demek.

Acı badem

Dünyada acı ve tatlı olmak üzere iki tane türü bulunan bademin acı olanını seviyorsanız çok yemek sizin sonunuzu getirebilir. Hidrojen siyanür içeren acı bademden 25 tane yerseniz zehirlenme geçirerek ölebilirsiniz.

Alkol

Sağlıklı bir insan için alkolün ölümcül dozu 1.25 litredir. Eğer %40 alkol oranı olan bir içkiyi 1 saat içinde içip kusmamayı başarırsanız alkolden zehirlenip ölebilirsiniz, buda 45 mililitre doldurulmuş içki bardağından art arda 27 tane içmek demek.

Tarçın

Birçok tatlıda kullanılan tarçının belli bir tüketim sınırı vardır. İçerdiği benzaldehit yüzünden zehirlenmeniz için 40 yemek kaşığı tarçını yemeniz gerekiyor. Genelde yabancıların yaptığı tarçın yeme meydan okumasını denememeniz için bir neden daha.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı