Bağlantıda kalın

Farklı Ülkelerden Sıra Dışı Düğün Gelenekleri

Kültür

Farklı Ülkelerden Sıra Dışı Düğün Gelenekleri

Her milletin kendine özgü düğün gelenekleri vardır, biz sizin için en garip ve alışılmadık olanları bulduk

Fransa

Kaynak : pinterest.com

Fransa’da yeni evlenenlerin (özellikle de genç yaşta evlenenlerin)
evinin önünde arkadaşları vede ailesi toplanır. Toplanmanın ardından yeni evliler dışarı çıkıp onlara içki veya atıştırmalık servisi yapana kadar herkes şarkı söyleyip bağırırken tencere ve tavaları birbirine vurarak gürültü çıkarırlar, hatta bazı durumlarda uzaklaşmaları için para bile verilir.

Moritanya

Kaynak : clarku.edu

Moritanya halkına göre kız ne kadar büyük olursa o kadar çekici olur. Bu sebepten dolayı beş yaşına geldiğinde anneleri kızlarını “şişmanlama kamplarına” gönderirler. Leblouh olarak bilinen bu gelenekte kızlara akıl almaz derecede fazla yemek yedirilir, kızın yemeği reddettiği durumlarda üstteki resimde olduğu gibi zorla beslendirilirler.

Bu gelenek kapsamında kızlar günde 16 000 kalori kadar yiyecek tüketirler. Moritanya halkının inanışına göre kadının boyutu kocasının kalbinde kapladığı yer ile eşdeğer oluyormuş ve kadının boyutu aynı zamanda kocasının servetini gösterirmiş. Mantık olarak koca ne kadar zenginse besleyebileceği kadın da o kadar büyük olur. Evlilik zamanı geldiğinde adam ve ailesi gelini seçer ve gelinin ailesi ile anlaşır.

İskoçya

Kaynak : sugarweddings.com

İskoç geleneği olan The Blackening (karalama) evlilik töreni öncesi evliliğin zorluklarını sembolize etmek için yapılır. Arkadaşları ve aileleri, yumurta, ölü balık, çürük yiyecekler, çamur, un gibi ne kadar kötü şey varsa gelin ile damadın üzerine döker. Sonra bir ağaca bağlanır yada kasası açık bir kamyona koyulup kasabaya götürülürler. Buradaki fikir onları olabildiğince rahatsız ederek onların bu halini olabildiğince çok insanın görmesini sağlamaktır.

Yaşadıkları bu tecrübe sonrası gelin ile damadın, beraber karşılaşacakları tüm zorluklara göğüs gerebileceklerine ve yaşayacakları tüm sıkıntılara katlanabileceklerine inanılır. The Blackening geleneği çoğunlukla İskoçya’nın kuzeydoğusundaki kırsal kesimlerde uygulanır.

Çin

Kaynak : explorezhangjiajie.com

Çin’de Tujia insanları tarafından yapılan bu gelenekte, gelinin düğün seremonisi sırasında ağlaması gerekir. Yaşlıların inancına göre bu uygulama gelinin aile üyelerine olan minnetini ve sevgisini ifade etmek için kullanılır. Gelin düğünde ağlamazsa misafirler ona kültürsüz bir kız gözüyle bakarlar.

Gelin ağlama çalışmalarına düğünden 1 ay önce başlar. Her gece yüksek sesle ağlayan geline 10 gün sonra annesi , büyükannesi ve diğer kadın akrabaları da katılır. Gözyaşları mutsuzluğu ifade etmekten çok mutluluğu ve neşeyi ifade eder. Ne yazık ki bu uygulama artık eskisi kadar yaygın değil.

Borneo

Kaynak : creativecultureint.com

Borneo’da yaşayan Tidong insanları arasında birçok evlenme geleneği olsa da bunlardan en garibi evlendikten sonra 3 gün boyunca tuvalete gitmeyi yasaklayandır. Şimdi siz hemen meşhur soruyu soracaksınız bu insanlar tuvaletini nereye yapacaklar? diye. Cevabı basit, yapmıyorlar. Gelin ile damat tam 3 gün boyunca tuvaletlerini tutmak zorundalar.

Eğer bu süre içinde ikisinden biri tuvalete giderse bunun çok kötü şans getireceği hatta doğacak çocuklarının ölümünü erken getireceğine inanırlar. Bu süre içinde gelin ile damat onları besleyen ve içeren birkaç kişi tarafından izlenir. 3 günlük sürenin sonunda yeni evli çift banyo yapar ve gelin ile damadın normal hayatlarına dönmesine izin verilir.

Moğolistan

Kaynak : sugarweddings.com

Moğolistan’ın iç kesimlerinde evlilik zamanı seçmenin çok değişik bir yolu vardır. Evlenme planları yapan çift eline bir bıçak alarak civciv keserler, daha sonra civcivin iç organlarını incelerler. Eğer hayvanın iç organları sağlıklı ise hemen evlilik hazırlıklarına başlanır, eğer herhangi bir hastalık yada bozulma varsa bu kötü şans olarak sayılır. Çift iç organları sağlıklı civciv bulana kadar bu işlemi tekrarlarlar.

Hindistan

Kaynak : Moheen Reeyad

Hindistan’ın bazı bölgelerinde astrolojik uyum düğün törenlerinde ilginç bir rol oynar. Eğer gelin “Mars taşıyan” şekilde doğmuşsa kızın lanetlendiğine inanılır ve bunun gelinin kocasını erken ölüme götüreceği söylenir.

Bu laneti bozmanın yolu daha da ilginç çünkü önce gelinin bir muz ağacı ile evlenmesi gerekiyor. Daha sonra bu muz ağacı kesilip imha edilerek lanet gelinin üstünden kaldırılmış oluyor. Bu uygulamanın kadın haklarını ihlal ettiğine inanıldığı için bu uygulama yasadışı yapıldı fakat hala bu geleneği yerine getiren insanlar hatta Aishwarya Rai gibi Bollywood’un ünlü yıldızları bile var.

Kenya

Kaynak : thelanguageoflovein20cultures.blogspot.com

Kenya bulunan Maasai kabilesinin birçok geleneği içeren ilginç ve detaylı bir evlilik töreni vardır. Bu geleneklerden en dikkat çekici olanı tükürme ile ilgili olandır. İki aile arasında anlaşılıp evlilik günü kararlaştırıldığı zamandan sonraki gün yaşlı biri gelip gelinin evinin önüne ağzından süt fışkırtarak düğün alayını işaretler.

Daha sonra gelinin kafası traş edilir ve kuzu yağı ile yağlanır. Renkli kolyeler ve kıyafetler giydirildikten sonra gelinin babası gelinin başına ve göğüsüne tükürür. Bu geleneğin gelinin evlilik hayatına iyi şans getireceğine inanılır.

Fransız Polinezyası Marquesas Adaları

Kaynak : Hervé

Marquesas Adasındaki insanların ilginç bir evlilik geleneği vardır. Evlilik seremonisinin bitmesinden sonra gelinin tüm akrabaları yere yüzüstü yatar. Daha sonra yeni evli çift sanki bir halıymış gibi onların üstüne basarak düğün salonunda yürürler.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı