Bağlantıda kalın

Everest Dağında Yaşanmış Korkutucu ve Gizemli Olaylar

Everest Dağında Yaşanmış Korkutucu ve Gizemli Olaylar

Kültür

Everest Dağında Yaşanmış Korkutucu ve Gizemli Olaylar

8848 metre yüksekliği ile dünyanın bilinen en yüksek dağı olan Everest Dağı her yıl dünyanın en renkli en cesur maceraperestlerini kendine çekiyor. Fakat Everest Dağı aynı zamanda dünyanın en korkutucu ve gizemli dağcılık olaylarının bazılarına da tanıklık etti. Bu olaylardan 5 tanesini sizin için bulup listeledik.

Hiç Yaşanmamış 2017 Ölümleri

22 Mayıs 2017 tarihinde 7,950 metre yükseklikte bulunan Evrest Ana Kampında dört kampçının cesedi buşundu. Dağcıların irtifa hastalığından dolayı öldüğü düşünüldü ve cesetler üç gün önce dağda ölen Slovak bir dağcının cesedini almaya giden ekipler tarafından keşfedildi. Daha sonra hiçbir tırmanma kurumunun kayıp dağcı aramadığı ortaya çıktı ve dört dağcının kim olduğu konusunda karışıklık çıktı.

Dünya çapındaki haber kaynakları olayı trajedi olarak bildirdi ve Nepal turizm bakanlığı konuşmasında cesetlerin bir sene önce dağa tırmanmaya giden dağcılar olduklarını düşündüklerini açıkladı ancak geçen sene hiç kimse kayıp dağcılar hakkında haber vermediği için bu durumu daha çok karıştırdı. Dava şuan halen açık durumda ve dünyanın en yüksek dağındaki bir başka gizemlerden biri olmuş durumda.

Topuklu Ayakkabı ile Everest Dağına Tırmanmayı Deneyen Adam

Kaynak: Quadrant

Everest, yıllar boyunca çok farklı ve renkli karaktere sahip insanı kendine çekmiştir ancak hiçbiri İngiliz Maurice Wilson gibi olmamıştır. 1933 yılında Wilson Everest’in Kuzey yamaçlarına uçmayı planlıyor fakat uçağı daha sonra düşüyor ve tek başına zirveye tırmanmaya devam ediyor. Tırmanmadan önce İngiltere’de uçakla uçmayı öğreniyor daha sonra Darjeeling’de aç karnına durarak ve dua ederek bir kış geçiriyor ve bunların onu zirveye ulaştıracağını düşünüyordu.

Düşen uçağını terk ettikten sonra 22 Mayıs 1934’de Rongbuk Buzuluyla karşılaşıyor ancak yetersiz tırmanma ekipmanı ve deneyimden dolayı buzulu aşamıyor. Günlüğündeki 30 Mayısta yazılmış son yazıda kadın iç çamaşırı giydiği yazıyordu. Bu yazı 1960 yılında Çinli bir ekibin Wilson’un öldüğü yerin yakınında kadın topuklu ayakkabısı bulana kadar doğrulanmamıştı. Daha sonra öğrenilen bilgilerde Everest Dağına tırmanmak istemeden önce Wilson’un Yeni Zelanda da bir kadın mağazasında çalışan ve karşı cinsin kıyafetlerini giymekten hoşlanan biri olduğu öğrenildi.

Yeti

Kaynak: Loren Javier

Yetinin en erken kayıtlarının çoğu Everest bölgesinin yerlileri Nepalli ve Tibetli kabileler tarafından anlatılan iki ayaklı,kıllı gece yaratığı hikayelerdir. Yakın zamanlarda, çeşitli manzaralar, ayak izleri ve hatta DNA kanıtları ile hikayelerle ilgili iddiaları doğrulamak için uzun yol katedildi. Dikkate değer örnekler arasında Eric Shipton’ın 1951 Everest keşif gezisinde 6,000 metre yükseklikte yeti ayak izleri ve Everest’in güneyinde bulunan Kestjung manastırında yeti kafa derisi bulundu.

Muhtemelen daha da ikna edici olanı, Joshua Gates ve Destination Truth ekibinin 2009 yılında elde ettiği bulgularıdır. Gates’in 33 santimetre uzunluğunda ve 25 santimetre genişliğinde bir dizi ayak izinden aldığı saç örnekleri adli tıp tarafından test edildi. Daha sonra analistler numunenin şimdiye dek bilinmeyen bir DNA dizisi içerdiğine karar verdi.

Everestin Hayaleti

Sherpa Pemba Dorje, tırmanma dünyasında iki olaydan sonra ün kazanmıştır. Birincisi 21 Mayıs 2004 tarihinde Everest Dağına 8 saat 10 dakika içinde tırmandığını iddia etmesi. İkincisi ise üç gün sonra 24 Mayıs tarihinde yaşadığı olaydır. Karda donmuş dağcı cesetleri bulduğunu ve onların etrafının bir anda doğaüstü şeylerle sarıldığını iddia etmesi. Dorje olayı kendi sözleriyle şöyle anlatıyor:

Tepenin üzerinde durduğumda, bana doğru gelen, ellerini uzatan ve bir şeyler yemek için yalvarırken siyah gölgeler şeklinde bazı ruhlar gördüm. Bunlar, Everest Dağı’nın yükselişinde ve sonrasında ölen birçok dağcının ruhlarıydı. Ölenlerin birçoğunun cesetleri hala dağda ve kazadan sonra düşüp ölen bir dağcı hala bir ipte asılı duruyor.

Birçok Sherpa, Everest’teki hayaletlerin cesetleri düzgün bir şekilde gömülene kadar huzur bulmayacağına ve dağı terk etmeyeceğine inanıyor. “Ölüm Bölgesi” olarak bilinen 8,000 metreden yukarısında kalan ve sayıları her sene artan cesetler yüzünden bölgenin hayaletlerden arınması pek mümkün görünmüyor.

Görünmez Yardım Eli

1975 yılının eylül ayında İngiliz dağcılar Dougal Haston ve Doug Scott Everest’in zirvesine günün geç saatlerinde ulaştıktan sonra bir geceyi ölüm bölgesinde geçirmek zorunda kaldılar. Karın içine bir çukur kazdılar ve içinde beklemeye başladılar. Hayatta kalacaklarından emin değillerdi ve oksijen yavaş yavaş tükenmeye başlamıştı. Yanlarında yiyecek ve yakacak bir şey yoktu ve durum korkunç görünüyordu ardından açıklanamaz bir olay yaşandı.

Her iki dağcı da kardan oluşturdukları mağaranın içinde bir başka varlık hissettiğini söyledi. Varlık sadece vücut ısısını paylaşmakla kalmıyor aynı zamanda onlara sıcak ve canlı kalmaları için tavsiye ve önerilerde de bulunuyordu. Peter Hillary, Lincoln Hall ve Reinhold Messner gibi bazı Everest dağcıları da, ihtiyaç duyduklarında dağda yardımlarına geldiğini belirten benzer bir varlık olduğunu bildirmişlerdir.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı