Bağlantıda kalın

En tuhaf 5 Uyku Bozukluğu

Kültür

En tuhaf 5 Uyku Bozukluğu

Herkesin yaptığı ve bazılarının keyif aldığı uykuyu hepimiz severiz. Her ne kadar sevsek de ne yazık ki bazılarımız uyku ile ilgili problemler çekiyor. Onların yaşadığı uyku problemlerinin en tuhaf beş tanesini bulup bu yazıda birleştirdik.

5. REM uykusu davranış bozukluğu

Kaynak: Giphy.com

Bu hastalıkta uyurken zihnin en çok aktif olduğu rem uykusu evresinde kişi vücudun kontrolünü kaybeder ve hareket etmeye başlar. Örneğin rüyanızda biriyle kavga ettiğinizi görüyorsunuz ve karşıdaki kişiye yumruklar sallamaya başlıyorsunuz, bu hastalıkta rüyanızda yaptığınız hareketlerin aynısını gerçekte de bilinçsizce yapıyorsunuz. Kendine ve yanında uyuduğu kişiye zarar verebileceğiniz bu hastalık neyse ki tedavi edilebilir. Bu hastalığın standart tedavisi anti-konvülsan ilaç klonazepamıdır. İlacı aldıktan sonra rem uykusu evresi sırasındaki hareketinizi engeller ve olması gereken gibi uyurken hareket etmezsiniz.

4. Karabasan

Kaynak: vynn-beverly

Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci, ara sıra herkesin başına gelir. Bu olayda rem uykusunda yaşanılan bir problemden kaynaklanıyor. Normalde bir insan rüya görürken rem uykusunda tüm kasları geçici olarak felçli kalır ve uyanmadan önce kaslar çözülür. Karabasanda durum farklı, rem uykusunda kabus gördüğünüz sırada uyanmaya çalışıyorsunuz ve beyniniz siz uyanırken rem uykusunda kilitlenmiş kaslarınızı açamıyor. Uyanıp uyanamadığınızı anlamadığınız için panik yapmaya başlıyorsunuz ve kaslar açılana kadar bir süre böyle kalıyorsunuz veya uykuya geri dalıp gördüğünüz kabuslara kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Eğer karabasan durumu ile sık karşılaşıyorsanız uyku düzeninizi iyi ayarlayın veya kullandığınız ilaçlara dikkat edin.

3. Bruxism

Diş bileme olarak çevrilen bu rahatsız edici hastalıkta uyurken dişlerinizi birbirinize sürterek gıcırdatıyorsunuz veya çeneniz birbirine sımsıkı kenetleniyor. 40 milyon amerikan vatandaşında görülen bu hastalığa yakalandıysanız kısa sürede tedavi olmalısınız. Çeneye ve en çok da dişlerinize zarar verdiğiniz bu hastalık yüzde veya dişte ağrılara ve ciddi kronik durumlara yol açabilir. Bu hastalığı kendiniz tespit edemezsiniz çünkü Bruxizm hastalarının çoğu bu durumun farkında değildir ve sadece yüzde 5 ile 10’luk bir kesim baş ve çene ağrısı gibi semptomlar geliştirir. Bu hastalığın tedavisi olmamak ile birlikte doktorlar botoks veya ağız koruyucuları gibi çözümler sunuyor.

2. Uyuyan güzel sendromu

Kaynak : Giphy.com

Aşırı nadir görülen uyuyan gezer sendromunda vücut ne kadar uyuduğunu fark etmiyor. Kısacası hastalık sahibi olan kişi uyudukça uyuyor. Uyku döngülerinin değişmesine yol açan hastalık bazen normal uyku döngünüze dönmenize izin verirken bir gün uyku düzeniniz tekrar eski haline dönebiliyor. Sadece su içmek veya tuvalete gitmek için uyandığınız kısa aralıklar dışında haftalar hatta aylar boyunca uyuyabiliyorsunuz. Bu hastalığın çok daha garip olan bir yanı da neredeyse hep kör insanlarda görülmesidir.

1. Narkolepsi

Hiç bilgisayarınızın çalışırken bir anda kapandığı oldu mu? Bu hastalık da aynı buna benziyor yolda yürürken veya günlük bir işinizi yaparken bir anda uykuya dalıyorsunuz. Nörolojik bir uyku hastalığı olan narkolepsi hastalığında uykuya dalma zamanı belirli olmamakla birlikte hasta için büyük bir tehlike oluşturuyor. Domatesleri doğrarken bir anda rem uykusuna yatay geçiş yaparak rüya görmeye başlayabilirsiniz ve bunun sonucunda bıçakla kendinizi yaralayabilir veya uykuya daldığınız anda yere yığılırken kafanızı bir yere çarpabilirsiniz. Üstelik uykudan uyandıktan sonra bu bir daha uyumayacağınız anlamına da gelmiyor 5 dakika sonra tekrar uykuya dalabilirsiniz. Narkolepsi hastalığının sebebi henüz belirlenemedi. Yaygın olarak otoimmun bir hastalık olduğuna inanılan bu hastalığın genetik olduğunu da düşünenler vardır. Tedavileri arasında uyarıcı ilaçlar, anti-depresanlar veya Xyrem gibi hipnotik ilaçlar bulunur.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Nünü

    9 Ocak 2019 at 02:33

    Rem uykusunu bi parça yaşıyorum ama genellikle stresli olduğum zamanlarda yada hareketli bi günün sonunda … 👍🏽👍🏽👍🏽👍🏽

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı