Bağlantıda kalın

Dünyadaki En Korkutucu 5 Köprü

Kültür

Dünyadaki En Korkutucu 5 Köprü

5. Titlis Cliff Walk – İsviçre

Kaynak : Takver

Titlis Cliff Walk’a ulaşıp köprüden karşıya geçmek için önce Titlis Dağı’nın zirvesine ulaşmanız gerekiyor. Tırmandıktan sonra yeraltı tüneli vasıtasıyla buzul bir mağaradan geçerek köprüye ulaşacaksınız.

Köprüden geçerken yüreğiniz ağzınıza gelebilir çünkü Titlis Cliff Walk deniz seviyesinden 3000 metre yükseklikte ve sadece 1 metre genişliği olan köprü 100 metre uzunlukta. Altınızda 500 metre derinliğinde bir uçurum varken yürüyeceğiniz köprü tek seferde 150 adımda geçilebiliyor. Tabi korkudan koşar yada zıplayarak geçerseniz bu rakam kısalabilir. Köprüden karşıya geçebilirseniz sizi diğer tarafta adı “Ice Flyer” (Buz Uçucusu) olan bir teleski bekliyor olacak onunla buzulun diğer tarafının tepesine kadar gidebilirsiniz.

4. Puente De Ojuela – Meksika

Kaynak : Mexconnect

Puente de Ojuela’ya giden yollar mı yoksa köprüyü geçmek mi daha zor bilinmez fakat siz muhtemelen köprüyü seçeceksiniz. 300 metre uzunluğunda ve dağ geçidinin 100 metre üstünde asılı olan bu köprü sadece 0.6 metre genişliğinde. Karşıdan gelen biriyle köprünün ortasında karşılaştığınızı düşünün ve gerisini hayal edin. Geçmişte hayvanlar tarafından da kullanılan bu köprü şimdi neyse ki sadece yayalar tarafından kullanılıyor.

Köprü 1898 yılında madenlerden çıkan altın ve gümüşü taşımak amacı ile yapılmış. Üstünden geçerken sallanan ve tahtalarının arasında biraz fazla boşluk olan bu köprüden geçerken aşağı bakmamanızı tavsiye ediyoruz. Köprüden geçmeyi başarabilirsiniz, köprünün diğer ucunda hayalet kasaba müzesi ve eski terk edilmiş madenler sizi bekliyor olacak.

3. Kuandinsky Köprüsü – Rusya

570 metre uzunluğunda olan bu köprü (köprü denemez ama) Sibirya’daki Vitim Nehri üzerinde bulunuyor. Eskiden demiryolu köprüsü olan bu “köprüyü” şimdi araçlar karşıya geçmek için kullanıyor. Videoda görüldüğü gibi köprüde herhangi bir güvenlik önlemi yok ve köprü sadece 2.2 metre genişliğinde. Paslanmış demir ve eski tahtalarla hala nasıl ayakta durduğu sır olan bu köprü onu yapan demiryolu şirketi kullanmayıp terk ettikten sonra hiçbir büyük onarım geçirmedi çünkü hiç kimse köprünün sorumluluğunu almadı.

Tehlikeli yaşamayı yaşam stili yapmış yerel halk bu köprüyü nehri geçmek için kısayol olarak kullanmaya başlamış. Araçla köprüden karşıya geçerken durup köprüyü tamir etmelisiniz çünkü köprü deliklerle dolu. Etraftaki tahtaları kullanarak köprüyü tamir edip ıslak odunla köprüyü ekstra kayganlaştırarak araçla ölmeden karşıya geçtiğimiz küçük oyunu tamamlamayı başarırsanız nehri geçerken belki biraz zaman kazanabilirsiniz.

2. Hongyagu Köprüsü – Çin

Kaynak : Xinhua

Köprü tasarımını sadist bir adamın eline verirseniz ne olur? sorusunun karşılığı olan Hongyagu köprüsü 2017 sonunda halkın kullanımına açıldı. Her zaman yüksekte olan bir köprüyü geçerken aşağıya bakmayın denilir. Bu söze tepki olarak doğan köprü tasarımcısı, 220 metrelik bir boşluğun üzerinde ve 488 metre uzunluğunda olan bu köprünün zeminini cam yapmanın fantastik bir fikir olduğunu düşünmüş anlaşılan. Köprünün sallanması ile birlikte yürürken cam zemine bakınca sizi sadece iplerin tuttuğunu düşünmeye başlıyorsunuz.

Ölümle yaşam arasında gidip gelirken geçtiğiniz bu köprünün zeminindeki cam paneller sadece 4 santimetre kalınlığında. Köprünün aynı anda 2000 kişiyi taşıyabildiği söylense de aynı anda köprüde 600 kişi yürüyebiliyor. Ziyaretçilere cam çizilmesin veya kırılmasın diye köprüden geçmeden önce “ayakkabı eldivenleri” giydiriliyor.

Köprüde geçenler bayılırsa diye köprü boyunca belirli noktalara personel koyulmuş. Bu köprüyü dizayn eden kişiden atılan her adımda köprüye cam çatlama efekti verecek gizli hoparlörler yerleştirmesini beklerdim açıkçası.

1. Hussaini Asma Köprüsü – Pakistan

Kaynak : holdgojal

Resme bakıp soracaksınız bu köprü mü? diye. Evet, çünkü eski köprüyü görseydiniz ne demek istediğimi anlardınız. Eskisi hava şartlarına dayanamayıp parçalandıktan sonra parçalanmış köprü yanına eski köprü gibi tahta ve halatlardan yenisi yapıldı. Soğuk rüzgarın köprüye vurmasıyla deli gibi sallanan köprüde yerlilere göre köprüyü geçerken 10 kişi ölmüş. Düşerseniz direk altınızdaki nehrin sularında kaybolabilirsiniz. Her yıl birçok turist bu riski göze alıp fotoğraf çekmek için bu köprüye geliyor. Yerliler ise bu köprüyü her gün okula giderken yada köprünün diğer tarafındaki yerlere malzeme taşımak için kullanıyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı