Bağlantıda kalın

Dünyada Saklı Kalmış Cennet gibi Olan 5 Yer

Kültür

Dünyada Saklı Kalmış Cennet gibi Olan 5 Yer

Bu yazıda dünyamızda saklı kalmış birbirinden etkileyici 5 farklı cenneti sizin için bulduk.

5. Kirkjufell

Kaynak : Flickr / Andrés Nieto Porras

Kirkjufell Dağı muhteşem fotoğraflarıyla hep turistleri kendine çekmiştir. İzlanda’da Snaefellsnes Peninsula ‘da bulunan bu dağ hakkında etkileyici bir şey yok. İzlanda’da ki en büyük dağ veya en ölümcül olanı değil. Game of Thrones dizisinin 6. sezonunda da görülen Kirkjufell Dağı’nın manzarası dağın ayağındaki temiz sular akan şelaleleri, orta çağ andıran izlenimi ve özellikle gece vakti kuzey ışıklarıyla birlikte büyüleyici bir hal alıyor.

4. Cano Cristales

Kaynak : Mario Carvajal

Oranın yerlileri tarafından “Beş Rengin Nehri” olarak bilinen Cano Cristales gerçekten saklı bir cennet. Kolombiya dağları arasında gizli olan bu nehre ulaşmak için sadece iki yol var ve ikisi de uçak kullanılarak gidiliyor. Nehrin kırmızı rengi Macarenia Clavigera adlı bir su bitkisinden , siyah rengi kayalardan , mavi rengi sudan ve sarı rengi kumdan diğer renkleri suda yaşayan alglerden geliyor. Nehirde balık veya diğer canlıların yaşamadığını da belirtelim.

Tuval gibi olan ve sürekli renklerin yer değiştirmesiyle sanki biri eliyle karıştırıyor gibi gözüken Cano Cristales nehrini renklerin en canlı olduğu yaz zamanı görebilirsiniz.

3. Kırmızı Panjin Plajı


Resimde gördüğünüz bu muhteşem kırmızı manzara Çin’de Panjin şehrinin yakınında bulunuyor. Böyle güzel bir renklendirmeye sahne olan büyük Liaohe Nehri Deltası’nın ortasında yer alan bu manzara bakan herkesi büyülüyor. Plajın toprağı aşırı alkali olduğu için çoğu bitki bu plajda yaşayamıyor. Kırmızı Plajı oluşturan 1.4 milyon dönümün çoğunu bir su yosunu türü olan Suaeda salsa oluşturuyor ve buda plaja kırmızı rengini veriyor. Çin plajın ekosistemini korumak için büyük bir bölümünü turistlere kapatmış. Kırmızı plajın turistlere açık olan küçük bir bölümünü sonbaharda ziyaret ederseniz gördüğünüz manzaralar plaja hayran kalmanıza yetecektir.

2. Zhangye Danxia

Çin’in güneybatısında bulunan Zhangye Danxia jeografik parkı birkaç olağan dışı özellik içeriyor. Bunlardan ilki Danxia yer şekilleri olarak da bilinen renkli dağlar. Renklerini 24 milyon yıl boyunca oluşmuş mineral yatakları ve kırmızı kumtaşından alan bu dağlar gökkuşağı gibi duruyor. Her şeridi farklı bir mineral oluşturmuş bir süre sonra katmana dönüşen bu yüzeyler daha sonra rüzgar ve yağmurdan kaynaklanan erozyonun etkisiyle bugünkü halini almış.

Bu şekilde mineral oluşumu dünyada sadece Çin’de görüldüğü için
Zhangye Danxia renkli dağları UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmış. Birçok turun gittiği turistlerin gözdesi haline gelen bu yeri sizde yaz zamanı gidip kendi gözlerinizle görmelisiniz.

1. Pamukkale Traverten Havuzları

Kaynak : Antoine Taveneaux

Dünyadaki en güzel manzaralardan birine sahip olan Pamukkale Traverten Havuzları Türkiye’nin Denizli ilinde merkezden 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Traverten dünyanın pek çok kaplıcasında bulunan bir kireçtaşı türüdür. Kaynak yüzeye ulaşınca traverten basamak gibi bir yapı oluşturarak katılaşır ve kaynak suyunu tutar. İlk bakışta kar gibi görünen ve kristali çağrıştıran bu muhteşem havuzlara bakıp da hayran kalmamak elde değil.

Eski bir Yunan kenti olan Hierapolis bölgenin adıydı. Çevirisi “pamuk kale” anlamına gelen bu yerdeki beyaz yapılar daha sonra traverten haline katılaşan yumuşak kalsiyum karbonattan oluşuyor ve bunun sonucunda karşınıza fotoğraftaki gibi eşsiz bembeyaz bir yamaç oluşuyor. Pamukkale her mevsimde güzel olduğu için istediğiniz zaman gidip görebilirsiniz.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı