Bağlantıda kalın

Doğal Afetler Sonucu Oluşmuş 5 Şahane Yer

Doğal Afetler Sonucu Oluşmuş 5 Şahane Yer - Kapak - Olayburada.com

Kültür

Doğal Afetler Sonucu Oluşmuş 5 Şahane Yer

Herkesin balayı veya tatil gezileri için gittiği bu şahane yerlerin aslına geçmişte yaşanan büyük doğal afetlerin sonucunda oluştuğunu biliyor muydunuz?

5. Yucatan Obrukları

Kaynak: Sonny Abesamis

Meksika’da bulunan Yucatan obruklarında üst katmanı tatlı sudur. Obruktaki temiz su katmanının 10 metre altındaki su tuzlu sudur dahası bu sular birbirine karışmaz ve yılın çoğu zaman cam gibi berraktır. Mayalıların kurak zamanlarda temiz su kaynağı olarak kullandığı obruktan kurban etme ritüelleri için suya atılmış birçok tarihi eser çıkmıştır. Yucatan adı Chicxulub olan asteroidin çarpmasından sonra oluşmuştur. Asteroid çarptıktan sonra 240 kilometre çapındaki bir alana hasar vermiş ve Yucatan obruğunu oluşturmuştur.

4. Niagara Şelalesi

Kaynak: Richie Diesterheft

New York ve Kanada arasında bulunan Niagara şelalesinden her dakika 170,000 metre küp su 34 metre yükseklikten dökülerek nefes kesici bir manzara oluşturur. Niagara şelalesi Pleistocene adı verilen mamutları ve birçok canlının ölümüne sebep olan olay sonrası oluşmuştur. Bu olayı herkes Buz Devri olarak bilir. Dünyada büyük değişikliklere neden olan bu olay sonrası Kuzey Ontario’yu kaplayan 2-3 kilometre kalınlığındaki buzullar erimiş ve buradan gelen sular Niagara şelalesini oluşturmuştur.

3. Yellowstone Ulusal Parkı

Kaynak: Kevin Vance

Yellowstone parkı “Old faithful” adlı gayzeri ile bilinir. Gayzerin patlamasıyla çıkan sular 56 metre yüksekliğe kadar çıkabilir. Endemik tür olan Yellowstone Kum mine çiçeği ve Vahşi Yellowstone Sülfür Karabuğdayı sadece bu parkta bulunur. Birçok ziyaretçisine rağmen çoğu kişi Yellowstone süper volkanının gelecekte tekrar patlayabileceğini bilmiyor.

2.1 milyon yıl önce süper volkanın üç defa patlaması sonrası parkın şimdiki bölgesi ve gayzerler oluşmuş. Bölgenin oluşumunun ardından kalderalar, bitkiler ve hayvanlar bölgeye yerleşmiş. 1 Mart 1872 tarihinde bölge ulusal parka dönüştürülmüş.

2. Okvango Deltası

Kaynak: Athena Lao

Kalahari Çölü’nün içinde Okavango Nehri’nin aktığı bir iç delta olan Okavango Deltası’nı bulabilirsiniz. Dünya Mirasları listesinde olan Okavango deltası birçok deltanın aksine denize boşalmaz bu yüzden Kalahari’yi kalıcı bir batalığa dönüştürmüştür. Temiz mavi suları, geniş bitki örtüsü sayesinde birçok hayvana ev sahipliği yapıyor. Doğu Afrika Graben’inde olan depremler sonucu bu eşsiz vadi oluşmuş. Deprem sonrası oluşan Nubian ve Somalian levhalarının oluşması, Okavango nehrinin akış yönünü denizden çöle çevirdi. Bu değişimler sonucu akışı kesilip değiştirilen nehir çöle akarak bu yemyeşil alanı oluşturdu.

1. Undara Lav Tüpleri

Kaynak: theskyistheneigbourhood

Kaçırılmaması gereken devasa Undara Lav Tüpleri Avustralya’nın Cairns şehrinden arabayla 3,5 saat uzaklıkta bulunuyor. Dünyanın en uzun lava tüplerini bulunduran Undara, Aborjin kelimesidir ve “uzun yol” anlamına gelmektedir. Tüpler yaklaşık 32 kilometre uzunluğundadır ve dünyadaki biyolojik çeşitlilik açısından en zengin bazı mağaraları da içinde barındırır. Çökmüş çatıları olan tüpler ışığın içeri girerek tüplerde yaşayan 4 çeşit yarasa türü ile birlikte wallaroo kangurusuna ve birçok bitkiye ulaşmasına izin verir.

Tüpler volkanik bir patlama sonrası oluşan 23.3 külometreküplük lava sayesinde oluşmuştur. Lava saniyede yaklaşık 1000 metreküp hızla 160 kilometre katederek yoluna çıkan her şeyi yok etti. Lava kuru bir nehir yatağına dolduktan sonra üst kısmı katılaştı. Borunun içindeki lav boşalana kadar bir süre böyle devam etti. Lava gittikten sonra geride Undara lav tüplerini bıraktı.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı