Bağlantıda kalın

Bir Zamanlar Yasaklanmış Olan 5 Yaygın Şey

Kültür

Bir Zamanlar Yasaklanmış Olan 5 Yaygın Şey

Bugün herkes için normal ve zararsız olan fakat bir şaşırtıcı bir şekilde yasak olan 5 farklı şey.

5. Futbol

Büyük bir meraklı kitlesi olan futbolun İngiltere ve İskoçya’da olan çalkantılı geçmişi vardır. 13 Nisan 1314 Londra’da Edward II gürültüye neden olduğu ve isteyen bazı sonuçlara yol açabileceğine karar vererek ilk defa futbolu yasakladı. 1331 ‘de ikinci kez futbolu yasaklayan Edward II , 1363 ‘de herkesin okçuluk yapmasını emrederek tüm sporları yasakladı. Krallar Richard II , Henry IV ve Henry V ‘de hüküm sürdükleri sırada futbolu yasaklamıştır.

Krallar, insanların futbola çok zaman ayırıp okçuluğa vakit ayırmadığını gerekçe göstererek futbolu yasaklasalar da yasaklamanın asıl amacı futbolun sadece halk tarafından oynanmasıydı. Elit tabakanın katılımı olmadan oynanan bu halk oyununun zevkini tadamayan soyluların futbolu yasaklaması gayet normaldi.

4. Noel

1659 ‘da Püriten mezhebi üyeleri inanılması zor bir şey yaptı Hristiyanların İsa Peygamber’in doğumunu kutladıkları bayram olan Noel’i yasakladı. Hristiyanlık hakkında katı bir görüşe sahip olan Püriten’ler tüm kutlama biçimlerinin günah olduklarına inanırdı. Ayrıca Noel’i putperest bir tatil olarak düşündüler.

İngiliz parlamentosunda çoğunluk kazanan Püriten’ler Noel kutlamalarını ilk olarak 1644 ‘de İngiltere’de yasakladılar. New England’daki Püriten’lerin yasağı duyup benzerini yayınlamasıyla yasak daha da büyüyerek Noel ağaçları , süslemeler ve kıymalı börek gibi kapsadı. İnsanların Noel’i gizlice kutlamasını önlemek için işletmelerin Noel günü açık bırakılması istendi ve her Noel’den önce sokakta gezen tellallar Noel olmadığını söylediler. Yasak İngiltere’de 1660 yılından 1681 yılına kadar sürdü.

3. Satranç

Tarihi çok eskilere dayanan satraç oyunu tarihin çeşitli zamanlarında İran, Mısır, Fransa ülkelerinde yasaklandı. Günümüzde Afganistan ve Suudi Arabistan’da hala satranç oynamak yasak.

Tarihsel sıraya göre gidersek satranç ilk olarak 644 yılında Umar İbn Al Khattab’ın İranı almasından sonra Al Khattab tarafından satrancın kumar oynanmasına öncülük edeceği endişesiyle ile yasaklandı. Daha sonra 1005 tarihinde Mısır’da satranç oynamak yasaklandı. Mısırdan 56 yıl sonra 1061 yılında Ostin Kardinal Damiani’si din adamlarının satranç oynamasını yasakladı. 1195 tarihinde Doğu Ortodoks kilisesi ve 1254 yılında Kral Louis IX oyun için “işe yaramaz ve sıkıcı” dedikten sonra Fransa’da satranç oynamak yasaklandı. 2016 yılında Arabistan’da insanlara boşa zaman kaybettirdiği gerekçesiyle satranç oynamak yasaklandı.

2. Kahve Dükkanları

1675 tarihinde İngiltere Kralı II. Charles kahve dükkanlarını yasaklan bir yasa çıkarttı. Daha sonra “evden çalışan” bazı kişilerin kahve satmasını da yasakladı, sonra işi daha ileri götürerek insanların evden çay, çikolata, şerbet, satmasını da yasakladı. Krala göre kahve dükkanları insanları tembelleştiriyor ve kamu huzurunu bozuyordu.

Aslında kahvenin yasaklanmasının tek nedeni Kralın insanların kafelerde örgütlenerek isyan başlatacaklarını düşünmesinden kaynaklanıyordu. 17. yüzyılda kahve dükkanları aynı barlar gibi çok insanın toplandığı sosyal mekanlardı. Londra’da insanların bir araya gelip dedikodu yaptığı yada siyasi ve ulusal konuları tartıştığı tam 3000 kadar kahve dükkanı vardı. Yasak çok kısa sürdü çünkü çıkartıldıktan iki gün sonra yürürlükten kaldırıldı.

1. Bikini

Kaynak : Rare Historical Photos

Bikini halkın ahlaksızlığa karşı açtığı savaşın kurbanlarından biriydi. 1946’da serbest bırakıldıktan sonra halk içinde ahlaki paniğe neden oldu. Yapımcısı Louis Reard’ı az satışından dolayı neredeyse vazgeçirme noktasına getiren bikini Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz, Avustralya ve ABD’nin bazı bölgelerinde yasaklandı. Hatta belli bir süre Hollywood filmlerinde bile gösterilmedi.

1953 yılında Benidorm Belediye Başkanı Pedro Zaragoza tüm İspanya’da yasak olmasına rağmen bikininin halk plajlarında giyilmesine izin verdi. İngiliz turistler şehre bikinileriyle akın ediyorlardı ve Zaragoza Benidorm’u turistik bir bölgeye çevirmek için bikininin serbest olması gerektiğini biliyordu.

Yasa ile çelişmesi yüzünden Sivil Muhafızlar ile başları derde giren bazı kadınları gördükten sonra Zaragoza, scooter’ı ile İspanya’nın o zamanki diktatörü General Francisco Franco’yu Madrid’de ziyaret etmek için sekiz saat yol gitti. Zaragoza General Franco’yu ikna ettikten sonra bikini yavaş yavaş İspanya’da yaygınlaştı.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı