Bağlantıda kalın

“Balayı” Nereden Gelir ? Hikayesi & Anlamı

Kültür

“Balayı” Nereden Gelir ? Hikayesi & Anlamı

“Balayı” Nereden Gelir ? Hikayesi & Anlamı

Birçok insanın güzel bir balayı tatili hayali vardır. Çoğu zaman bir kişinin hayatının en mutlu zamanlarından biri olarak balayı betimlenmektedir. Peki “balayı” kelimesi ve balayı adeti nereden geliyor? Tanımı ve kullanımı zamanla değişti mi? Araştırmamdan yola çıkarak, balayı kelimesi için birkaç farklı köken ve hikaye buldum. İşte en popüler etimolojilerden ikisi:

1.Ay’ın Evreleri

via GIPHY

Milattan önce beşinci yüzyıla dayanan “balayı” terimi, yeni evlilerin nikahlarını kutladıkları dönemi simgeliyordu. Bu noktada, birçok kültür “ay döngüsü” takvimini izledi. Düğün sonrası ilk ay döngüsü sırasında çiftler afrodizyak nitelikleri olduğuna inanılan bal likörü (bal bazlı alkol) içerlerdi. Yani burada balayı terimindeki “bal” kelimesi bal liköründen “ay” kelimesi ise insan vücudunun ay’ın evrelerine denk gelen periyodik değişimlerden kaynaklanmaktadır.Amaç, çift arasında cinsel yakınlık kurmak ve birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlamaktı.

2.Gelin Turu

via GIPHY

Batı kültüründe, yeni evli bir çiftin birlikte tatile çıkması, 19. yüzyılın başlarında Büyük Britanya’da doğdu. Çiftler(özellikle varlıklı olanlar), düğüne katılamayan akrabalarını ziyaret etmek için bazen ailesi veya arkadaşlar ile birlikte gelin turu (bridal tour) yaparlardı. Bu gezi kısa bir sürede Avrupa kıtasınada yayıldı.

Okumaya devam et
Reklam
İlginizi çekebilecek diğer yazılar
Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı