Bağlantıda kalın

Adını Bile Duymadığınız Alerjiler

Adını Bile Duymadığınız Alerjiler

Kültür

Adını Bile Duymadığınız Alerjiler

Hepimiz muhtemelen en yaygın olan polen alerjisini duymuşsunuzdur. Ciltte kızarıklara neden olan hatta bayılmalara kadar gidebilen etkileri olan alerjiler tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir. Fakat bu listemizde göreceğiniz birbirinden garip ve ilginç olan alerjileri muhtemelen hiçbir yerde duymadınız.

Soğuk Ürtikeri

Yaygın olarak soğuk alerjisi olarak da bilinen soğuk ürtikeri olan insanlar soğuk bir cisme temas ettiğinde yada maruz kaldığında kişinin soğuğa temas eden yerlerinde şiddetli kaşıntıya neden olan kızarıklık ve kabarmalar görülür, dahası bu kısımlar ısıtılmaya kalkışılırsa bu belirtiler daha da ağırlaşır. Eğer alerjik kişinin vücudu soğuk suda yüzme gibi çok yüksek oranda soğuğa maruz kalırsa kişinin tansiyonu düşebilir, bayılabilir hatta ölebilir.

Genellikle bu alerji gençlerde daha çok görülür ve altta yatan bir sağlık durumunundan kaynaklanıyor olabilir. Aynı zamanda bu alerji genetik de olabilir ve aynı anda birkaç aile üyesinde birden görülebilir. Tüm bunlara rağmen alerji, reçetesiz satılan ilaçlar sayesinde tedavi edilebilir.

Dermografizm

Kaynak: Mysid

Dünyadaki nüfusun sadece yüzde dördünde görülen bu hastalıkta kişinin dokunmaya karşı alerjisi vardır. Kulaca çılgınca gelen bu hastalığı internette çok dolaşıyorsanız görmüş olabilirsiniz. Deriye sıcak demir basmış gibi gözüken bu alerji de tırnağınızla kolunuza yazı yazabilir veya şekiller çizebilirsiniz ve bunlar üstteki resimdeki gibi kabarık bir şekilde görünür olmasını sağlar.

“Dermografizm” kelimesi “cilt yazısı” anlamına gelir. Ciltte dokunma sonrası oluşan kabarıklar yarım saat sonra geçer. Dermografizm
antihistaminler ile kontrol edilebilir.

Solar Ürtiker

Soğuk alerjisine benzeyen bu alerji de kişi güneş ışığına maruz kaldığında kurdeşen dökmeye başlıyor. Yaz aylarına dışarı çıkmayı zorlaştıran solar ütikeri UV ışığı yayan cihazların ışığına maruz kalınca da tetiklenebiliyor. Alerji kişide varsa kişi 30’lu yaşların ortalarına geldiğinde alerji etkilerini göstermeye başlıyor.

Solar ütikeri olan hastalar, bu sorunu çözmek için güneşten kaçarak veya antihistaminikler alarak güneş ışığı ile olan temaslarını en aza indiriyorlar ve ciltlerinde oluşacak reaksiyonları önlüyorlar. Hastanın yaşamı bu alerji yüzünden aşırı güçleşiyorsa hasta fototerapi veya fotokemoterapi alarak güneş ışığına alıştırılıyor.

Aquagenic Ürtiker

Eğer güneş ışığına olan alerjinin kötü olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz beterin beteri vardır. Aquagenic Üritiker de hasta suya maruz kalınca deride kaşıntılara, kızarıklıklara ve kurdeşene neden oluyor. Banyo yapamasını hatta su içmesini bile engelleyerek hastanın hayatını tam bir işkenceye çeviren bu alerjinin sebebini doktorlar bile bilmiyor ancak alerji antihistaminikler ile tedavi edilebiliyor.

Çiğ Meyve ve Sebze Alerjisi

Gıda alerjileri yaygın olsa da, çiğ meyve ve sebze alerjileri diğerlerinden biraz farklıdır. Alerjisi olan kişiler çiğ meyve sebze yediklerinde boğazları şişer ve başka bir şey yiyemeyecek konuma gelirler. Bu alerji oral alerji sendromu olarak da bilinir ve şeftali, kayısı, elma, kivi, gibi meyveler yanında kereviz, havuç, maydanoz, kişniş gibi sebzeler bu alerjiyi en çok tetikleyen yiyecekler arasındadır.

Böyle bir alerjinin saman ve polen alerjisiyle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Uzmanlar polen alerjisi olan kişilerin yüzde 70’inin çiğ meyve ve sebze alerjisine karşı duyarlı olduğunu düşünüyorlar. Vücut çiğ meyve ve sebzedeki mokellerün bazılarını polen moleküllerine benzetebiliyor ve buda ciddi bir reaksiyonu tetikleyebiliyor.

Terleme Alerjisi

İnanılması çok güç gelse de dünyada kendi terine karşı alerjisi olan insanlar var. Kolinerjik ürtiker olarak bilinen bu durum genellikle terlemeden sonuçlanan vücut sıcaklığı artışından kaynaklanır. Alerji, sıcak banyodan veya baharatlı yiyeceklerden bile tetiklenebilir. Terleme alerjisi belirtileri ise kurdeşen dökme, ateş benzeri semptomlar ve aynı zamanda nefes almakta zorluk çekmedir.

Alerji İlacına Karşı Alerji

İronik olsa da alerji ilaçlarına karşı alerjisi olan insanlar da var. Özellikle başka bir alerjiyi tedavi etmeye çalışıyorsa bu durum hasta için ölümcül olabiliyor. Aslında insanlar ilaçlara alerjik değil, ilaçların içinde kullanılan kimyasallara yada boyalara alerjik. Alerji ilaçlarının oluşturacağı tepkiler yaşamı tehdit eden cinsten olsa da bu alerjiyi tedavi etmenin yolları var. Bir yol, koruyucu madde ve boyaların alerji ilacından çıkarılmasıyla tedavi ediliyor. Yinede listede bulunan tüm alerjilerin en sinir bozucu olanı bu alerji olabilir.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı