Bağlantıda kalın

YouTube’un Telif Hakkı İhtarları Gasp Aracı Oldu

YouTube’un Telif Hakkı İhtarları Gasp Aracı Oldu

Haber

YouTube’un Telif Hakkı İhtarları Gasp Aracı Oldu

Ananom bir şantajcı, iki tane YouTube içerik üreticisini video paylaşım platformunun telif hakkı sistemini kullanarak hesaplarını kapatmakla tehdit edip onlardan fidye istedi.

Geçen hafta, iki içerik üreticisi isimsiz bir kişiden tehdit aldıklarını ve üçüncü telif hakkı ihtarıyla kanallarının kapatılması ile tehdit edildikleriyle ilgili hikayelerini paylaştılar. Fidyeci ihtarları Bitcoin cüzdanına yada birleşik bir Paypal hesabına para yatırılmasından sonra çekmeyi teklif etti.

Fidyeci ObbyRaidz kanalının sahibine yazdığı bir Telegram mesajında “Ödememizi aldıktan sonra kanalına yaptığımız iki ihtarıda iptal edeceğiz. İhtarları geri çekmezsek geri ödeme talep edebilirsin ama seni temin ederim geri çekeceğiz” dedi. Fidyeciler, “Karar vermek için sana kısa bir süre veriyoruz” diye de eklediler.

Telif hakkı ihtarları, pop şarkıları yada film kesitlerinin videolarda izinsiz kullanılmasının önüne geçiyor bu yüzden YouTube için önemli bir özellik. İlk ihtarda canlı yayın yapamıyorsunuz. Üç aylık dönem içinde alacağınız ikinci ihtarda 2 hafta boyunca YouTube’da yeni içerik yayımlayamıyorsunuz. Üç aylık dönem içinde üçüncü bir ihtar alırsanız kanalınız tamamen kapatılıyor. Büyük kanallar bunun üstesinden gelebilse de bu küçük kanalları için çok büyük problem oluşturuyor.

İlgili İçerik  Yakında WhatsApp'da İzniniz Olmadan Gruplara Eklenemeyeceksiniz

Bu olay, Youtube’un mükemmel olmayan telif hakkı sisteminin üreticileri sırtından bıçakladığı ilk sefer değil. Platformun müdahaleci olmayan yaklaşımı, telif hakkı trollerinin sistemi suistimal ederek yıllarca kazanç sağlamasına neden oldu. Hatta bazı şirketler haklarında yapılan kötü haberleri ve markalarıyla alay eden komedyenleri susturmak amacı ile bile telif hakkı sistemi suistimal ettiler.

Sorun çıkaranlar, YouTube’un telif hakkı sistemini bir silah gibi kullanarak birçok küçük kanallardan para istiyorlar. Eğer itiraz etmek istiyorsanız, YouTube’un politikaları sizden kanal dosyalarına girmek için kişisel bilgilerinizi istiyor buda gerçek hayatta tacize uğramanıza kapı aralayabilir.

ObbyRaidz kanalının sahibi birçok Reddit ve Tweet mesajından sonra şirketin dikkatini çekerek ihtarları kaldırtmayı başardı. Ancak bir fidyeci boş bir kanal ve rastgele bir e-posta açarak küçük kanalları rahatlıkla tehdit edebiliyor ve YouTube henüz bu konuda çözüm bulabilmiş değil.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı