Bağlantıda kalın

Uber’in Otonom Araçları Yollara Geri Dönüyor

Haber

Uber’in Otonom Araçları Yollara Geri Dönüyor

Hatırlarsınız ki Uber’in otonom sürüş yapan aracı 9 ay önce bisiklet ile karşıdan karşıya geçen bir yayayı ezmiş ve bu olaydan sonra otonom araç sürüş testleri soruşturmalar yüzünden askıya alınmıştı.

Kaynak : Uber

Şirket şimdi araçların daha güvenliği olduğunu ve araçların otonom sürüş testlerine hazır olduğunu söylüyor.

Uber’in otonom araçları Pensilvanya Ulaştırma Bakanlığı’nın onayı ile perşembe günü Pittsburg’da yol testlerine devam edecek. Hatırlarsınız ki Pittsburg şirketin otonom araç testlerine ilk başladığı yer aynı zamanda şirketin ana merkezinin yeri.

Uber’in otonom-araçlar programı başındaki Eric Meyhofer “9 ay boyunca yaptığımız her şeye güvenlik çekirdeği yaptık. Bu çok fazla içgözlem ve zaman aldı, artık ileriye gitmeye hazırız ” diyor.

Uber’in otonom araçları şimdilik tamamen otonom olmayacak olsa da San Francisco ve Toronto’da da yollara geri dönecek. Şirket bu sefer aracın kontrolünü sürekli olarak elinde bulunduracak olan iki tane insan sürücü ile aracı yollara çıkaracak. Bu sayede birinin dikkati dağılsa bile diğer kişi geçen seferki kaza gibi ani bir olayda duruma müdahale edebilecek.

İlgili İçerik  YouTube İhtar Sistemini Değiştiriyor

Araçlar eskisi gibi “ride-hailing service” (biniş hizmeti) sistemiyle çalışacak. Bu sistemde araç sistemi sokakların ve caddelerin haritasını çıkararak aracı açık yola hazırlıyor.

Mart ayında yaşanan kaza sonrası şirket kazanın yaşandığı Arizona’da otonom araç testlerini durdurduktan sonra 400 otonom araç sürücüsü işten çıkartmıştı. Umarız bu sefer talihsiz bir kaza daha yaşanmaz ve tamamen otonom araçları en yakın zamanda yollarda görebiliriz. Siz otonom araçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : https://www.cnet.com/news/ubers-self-driving-cars-return-to-public-roads-after-fatal-crash/

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı