Bağlantıda kalın

Tesla Araçlarına “Nöbetçi Modu” Geliyor

Tesla Araçlarına "Nöbetçi Modu" Geliyor

Haber

Tesla Araçlarına “Nöbetçi Modu” Geliyor

Elon Musk‘ın attığı tweet mesajında duyurulan yakında gelecek yeni özellik ile birlikte Tesla sahipleri araçlarını yalnız bıraktıkları zaman araçlarında meydana gelen hasarı görme (ve kaydetme) şansına sahip olacaklar.

Şirketin CEO’su Elon Musk Salı günü attığı tweet mesajında Tesla’nın Enchanced Autopilot (Geliştirilmiş Otopilot) özelliği olan tüm araçlarının “Tesla Nöbetçi Modu” özelliğine sahip olacağını söyledi. Fakat Musk bu özelliğin ne zaman çıkacağını yada nasıl kullanılacağı hakkında fazla bilgi sağlamadı.

Özelliğin nasıl çalışacağını ismine bakarak tahmin etmek çok zor değil. Araç park edildikten sonra araç içi kamera açık kalarak yada araba hasar aldığında veya kapıları zorlandığında otomatik olarak araç içi kamerayı açarak kayıt yapmaya başlayabilir. 360 derece kayıt yapabilen kameralar da araca koyularak aracın etrafında ne olduğu da görülebilir ancak şuan bunu söylemek için elimizdeki bilgiler az.

İlgili İçerik  Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştirdi

Tesla Ekim ayında yayımladığı 9.0 yazılım güncellemesiyle birlikte ortadaki ekranda yeni bir kullanıcı arayüzü ile birlikte aracın önünde bulunan dahili kameraları araç içi kamera olarak kullanma özelliğini kullanıcılarına sunmuştu. Araç içi kamera özelliğinin sadece 2017 yılının Ağustos ayından sonra yapılan Tesla araçlarında olduğunu hatırlatalım.

Araç içi kamera özelliği şu anda aracın önündeki kameraları tarafından çekilen videoları bir USB flash sürücüsüne kaydetmesine izin veriyor. Kullanıcıların ilk olarak bir USB cihazını Windows‘da MS-DOS dosya mimarisinde yapılandırması daha sonra USB içinde TeslaCam adlı bir klasör oluşturması gerekiyor. Yapılandırılmış USB cihazı aracın öndeki USB portlarından birine takıldığında ekranda araç içi kamera ikonunun kırmızı bir nokta ile kaydettiğini gösteren bildirim durum çubuğunda çıkıyor.

Kullanıcılar 10 dakikalık bir video klibi kaydetmek için simgeye dokunabilir veya kaydı duraklatmak için simgeye basılı tutabilir. İndirilmeyen kayıtlar ise bir süre sonra otomatik olarak siliniyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı