Bağlantıda kalın

SpaceX Yeni Nesil GPS Uydusunu Uzaya Yolladı

Haber

SpaceX Yeni Nesil GPS Uydusunu Uzaya Yolladı

SpaceX Yeni Nesil GPS Uydusunu Uzaya Yolladı

Bir haftalık gecikmeden sonra Elon Musk’ın şirketi Falcon 9 roketini yörüngeye yolladı.

Falcon 9 Roketi, Kaynak : SpaceX

Pazar günü gerçekleşen fırlatmada GPS navigasyonu teknolojisinde yeni bir çağ başlatacak uydu uzaya başarı ile gönderildi.

SpaceX şirketi sabah 6’dan önce attığı “Liftoff”(Kalkış) tweet’iyle birlikte Falcon 9 roketini fırlattı.

Roketin taşıdığı Amerika Hava Gücü’ne ait yeni nesil uyduların ilki olan GPS III SV01 uydusu Global Konumlandırma Sistemi güncelleyecek. Yeni GPS III sistemi şimdiki sisteme kıyasla daha isabetli olması için tasarlandı , yeni uydunun ömrü daha uzun ve parazitlere karşı da dayanıklı.

Fırlatmadan iki saat sonra uydu roketten ayrıldı ve bağımsız yörüngesinde gitmeye başladı. Fırlatmadan kısa bir süre sonra SV01 uydusunu üreten savunma müteahhidi Lockheed Martin yer kontrolü uydu ile iletişim kurdu ,ancak uydu henüz çalışır pozisyonda değil. Sinyal testlerinin başlaması için uydunun yörüngede 12,550 mile (20197.267 kilometreye) ulaşması ve ardından solar panellerini ve antenlerinin pozisyonunu ayarlaması gerekiyor.

İlgili İçerik  İşte yeni iMac'lerin Fiyatları ve Teknik Özellikleri

Lockheed Martin’in navigasyon sistemi yardımcı başkanı Jonathon Caldwell bu konuda diyor ki: “Bu Hava Gücünün ilk GPS III uydusu, bundan dolayı yörünge testlerine başlayarak onun yapabileceklerini göstermek için heyecanlıyız. Önümüzdeki sene ikinci GPS III ‘ün yörüngede olmasını planlıyoruz ve bu sırada kullanıcılar ilk uydudan sinyal almaya başlayacaklar.”

İleride olacak fırlatmalar Eylül ,Ekim ve Aralık tarihlerinde olacak. Geçen hafta SpaceX fırlatma için hazırlıklıydı fakat salı ve çarşamba olan teknik aksaklıklar ile birlikte perşembe ve cumartesi olan hava koşullarından dolayı programı ertelemek zorunda kaldı.

Falcon 9 roketi fırlatıldıktan sonra roketin ilk parçasını geri almayacağı öğrenildi.

İleride SV01 gibi yörüngeye fırlatılacak iki düzineye yakın uydu olması bekleniyor.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/spacex-rocket-launches-next-gen-gps-satellite-at-last/

Okumaya devam et
Reklam
İlginizi çekebilecek diğer yazılar
Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı