Bağlantıda kalın

Mobil Şebeke Operatörleri Kuruluşu GSMA, Huawei Yüzünden Kriz Toplantısı Düzenleyebilir

Mobil Şebeke Operatörleri Kuruluşu GSMA, Huawei Yüzünden Kriz Toplantısı Düzenleyebilir

Haber

Mobil Şebeke Operatörleri Kuruluşu GSMA, Huawei Yüzünden Kriz Toplantısı Düzenleyebilir

Mobil iletişim endüstrisi kuruluşu GSMA üyelerine, Çin menşeli Huawei firmasının ağ ekipmanlarının ana marketlerden çekilme olasılığını tartışmalarını önerdi. Bu yeni gelişme telefon operatörlerini yıllarca geriye götürebilir çünkü GSMA içinde 350 şirket ile birlikte 750 telefon operatörü bulunuyor.

Bürksel’deki kaynaklara göre, Avrupa komisyonu güvenlik kaygıları yüzünden Huawei’nin gelecek nesil telefonlar için ürettiği yeni nesil ağ ekipmanlarını Avrupa birliği ülkelerinde yasaklamayı planlıyor.

GSMA Genel Müdürü Mats Granryd, bir sonraki kurul toplantısının gündeminde üyelerine Huawei için bir görüşme yapacağını söyledi. Toplantı, Barselona’da yapılacak endüstrinin en büyük yıllık etkinliği olan Dünya Mobil Kongresinden sonra yani Şubat ayının sonunda yapılacak.

ABD ve Avustralya da dahil olmak üzere Batıdaki bazı ülkeler Huawei’nin yeni nesil mobil ağ ekipmanlarını kurarak siber casuslukta kullanılan “back door” (arka kapı) hazırlayabileceğindeki endişelerini dile getirmişti. Batı hükümetleri endişelerinde haksız da değiller çünkü, Çin’in Ulusal İstihbarat Yasası, şirketlerinin ve çalışanlarının casusluk çabalarında hükümet ile işbirliği yapmaları gerektirdiğini söylüyor.

İlgili İçerik  Samsung S10+ (seramik versiyonu) Fiyatları Sızdırıldı

Yıllık 100 milyar doların üzerinde yaptığı satışla global pazar lideri Huawei arka kapıların varlığını reddediyor. Şirketin kurucusu Ren Zhengfei, Çin için casusluk yaptıkları iddialarını defalarca reddetti.

Birçok operatör 5G ağları kurmak için Huawei’ye güveniyor ve fiili bir yasak, Avrupa’nın iletişim, birbirine bağlı fabrikalar, otonom araçlar ve tıbbi teknoloji alanında rekabetçi kalma çabalarında önemli bir aksamaya neden olacaktır.

Avrupa’nın en büyük telekomünikasyon şirketi olan Deutsche Telekom, Huawei ekipmanlarını mevcut şebekelerinden sökmek zorunda kalması halinde, bunun yeni hizmetlerini piyasaya sürme planlarını iki ila üç yıl geciktirebileceğini söyledi.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı