Bağlantıda kalın

Microsoft Yalan Haberlere Savaş Açıyor

Haber

Microsoft Yalan Haberlere Savaş Açıyor

Microsoft‘un NewsGuard ile güçlerini birleşmesi sonrası Edge internet tarayıcısına eklenen NewsGuard uzantısı sayesinde bir haber sitesine girdiğiniz zaman sitedeki haberler güvenilir değilse uzantı sizi uyarıyordu, şimdi bu özellik Edge’in mobil versiyonuna entegre edildi.

Edge’in Android ve iOS versiyonunda ayarlara girerseniz Haber derecelendirmesi yazan yerden eklentiyi aktif edebilirsiniz. NewsGuard gazeteci Steven Brill ve Gordon Crovitz tarafından kuruldu. NewsGuard siteleri aldatıcı manşetlerin kullanımı, tekrar tekrar yalan içerik yayınlaması, mülkiyet ve finansman ile ilgili şeffaflık gibi çeşitli kriterlere göre derecelendiriyor.

Microsoft, NewsGuard eklentisini geçen sene Windows 10‘un masaüstü sürümündeki Edge için önermeye başladı ancak, bunu mobil sürümünün bir parçası haline getirme hamlesi, bu eklentiyi gelecekte Edge için çekirdek özellik yapmayı planladığını gösteriyor. Olayburada ekibi olarak Edge’in mobil versiyonu ile Daily Mail’in sitesine girdiğimizde yukarıdaki resimdeki gibi bir uyarı aldık.

İlgili İçerik  WhatsApp Uygulama İçi Görsel Arama Özelliğini Test Ediyor

Edge internet tarayıcısının mobil versiyonu yaygın olarak kullanılmasa da Microsoft’un bu hamlesi önem taşıyor. Uzmanlar yapay zeka tarafından üretilen yalan haberleri içeren bir “bilgi kıyametine” doğru yöneldiğimiz konusunda insanları uyardılar. Önemli bir dijital okuryazarlık eksikliği, insanları sahte haberlere ve aldatmacalara karşı savunmasız bırakıyor ve teknoloji sayesinde yapay zekalar daha zeki hale geldikçe sahte haberlerin tespit edilmesi daha zorlaşıyor.

Teknoloji şirketlerinin yanlış bilgilendirmede sorumluluğu üstüne alması alışılmadık bir durumdur. NewsGuard siteler hakkında yaptığı derecelendirmelerin sorumluluğunu üstüne alarak insanların onları suçlaması durumunda diğer platformların aksine hesap vermekten mutlu olacaklarını söylüyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı