Bağlantıda kalın

Mars’da Bulunan Bu Krater Kayak Pistine Benziyor

Haber

Mars’da Bulunan Bu Krater Kayak Pistine Benziyor

Kar botlarınızı giyin , sıcak çikolatanızı alın Mars’da kayak yapmaya gidiyoruz.


European Space Agency Mars görevine 2 Haziran 2013’te marsa gönderdiği uydu ile başladı. Uydu 6 ay sonra Kızıl Gezegene ulaşarak 25 Aralık’ta gezegenin yörüngesine girdi. Programın 15. yıl dönümüne yakın olan 20 Aralık tarihinde ESA Mars’da bulunan bir kraterin birkaç fotoğrafını yayımladı.

Mars Express’e ESA’nın gezegenin atmosferini ve jeolojisini inceleyen uydusundan gelen Korolev adlı kraterin görüntülerinde üzeri kara benzeyen beyaz bir tabaka ile kaplı.

Fotoğraflar Mars Express High Resolution Stereo Camera (HRSC) tarafından çekilmiş ve Korolev kraterini 5 farklı yörünge ‘şeritini’ tek bir fotoğrafta birleştirdiği için büyük bir kilometre taşı olarak görülüyor.

İlgili İçerik  Huawei'nin Kirin 985 İşlemcisi Bu Yıl Çıkıyor

ESA “bu fotoğraf her tatilseverlerin hayali olan taze ayak basılmamış kar olarak gözüküyor” şeklinde yorumluyor. Kraterin perspektif ,bağlam ve topografik açılardan görülmesi kraterin merkezi ve çevresindeki arazi hakkında da bilgi sunuyor.

Fakat ne yazık ki bu kar değil. Kuzey kutpu zirvesine yakın olan kraterin içi yaklaşık 1.8 kilometre kalınlığında buz ile dolu. Krater 82 kilometrelik bir uzunluğa sahip buda neredeyse 2 maratonu ard arda koymak oluyor. Her ne kadar cezbedici görünse de biz Mars’a vardığımız da o buzlar çoktan erimiş olacak.

Kaynak:http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Mars_Express/Mars_Express_gets_festive_A_winter_wonderland_on_Mars

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı