Bağlantıda kalın

Londra Gatwick Havalimanı Drone Korkusu Yüzünden Kapatıldı

Haber

Londra Gatwick Havalimanı Drone Korkusu Yüzünden Kapatıldı

Londra’nın ikinci en büyük havalimanı olan Gatwick havalimanı iki drone’un havalimanı üzerinde yasadışı uçuş yaptıkları ihbarı üzerine uçuşlara kapatıldı. Uçuşların en yoğun olduğu yılın bu zamanında 115,000 kişi havalimanında saatlerce uçuşların yeniden başlamasını bekledi.

Polis drone’ları ararken yolcular uzun kuyruklarda saatlerce beklemek zorunda kaldı bazı yolcular kalkış salonu yerlerinde uyudu.

Çarşamba sabah 09:00’da drone’ların görülmesi üzerine uçuşları durduran havalimanı saat 15:00’da uçaşa açıldıktan kısa süre sonra drone’ların tekrar görülmesi üzerine 45 dakika sonra tekrar uçuşlara kapatıldı. Havalimanının kapatılmasından sonra bazı uçular Luton ,Heathrow ve Stansted havalimanlarına yönlendirildi kalan uçuşlar ise Paris ve Amsterdam’a zorunlu iniş yaptı.

Polis drone’ların uzun menzilinden dolayı kullanıcılarını bulamamakla birlikte mermilerin havalimanındaki yolculara gelme riskinden dolayı da drone’ları silah ile vurup düşürmeyi reddetti.

İlgili İçerik  Artık Instagram'da Gezerken Alışveriş Yapabileceksiniz

Bildiğiniz gibi İngiltere’de izin almadan havalimanlarının 1km yakınında drone uçuşu yapmak yasak ve drone’ların küçüklüğü onların radarda tespit edilmesini zorlaştırıyor. Bir uçağa çarpması halinde yapıldıkları malzemeden dolayı kuştan farklı olarak çok daha büyük hasar veren drone’lar bu nedenden dolayı havalimanları için büyük risk arz ediyor.

Ülkemizde de benzer bir olay Atatürk Havalimanı’nda yaşanmış ve havalimanı sınırları içerisinde drone uçuran Aspet Manukyan adlı kişiye trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan 10 ay hapis cezası verilmişti.

Kaynak: https://www.theverge.com/2018/12/20/18149819/london-gatwick-airport-drone-shutdown-reports

https://www.donanimhaber.com/Ataturk-Havalimani-uzerinde-drone-ucuran-vatandasa-10-ay-hapis–91405

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı