Bağlantıda kalın

Huawei İki Çalışanının Kıdemini ve Maaşını iPhone’dan Attıkları Tweet Yüzünden Düşürdü

Haber

Huawei İki Çalışanının Kıdemini ve Maaşını iPhone’dan Attıkları Tweet Yüzünden Düşürdü

iPhone kullanılarak şirketin resmi hesabından atılan tweet yüzünden Huawei, iki çalışanının rütbesini düşürdü ve maaşlarında kesinti yaptı.

Reuters ve Bloomberg tarafından yapılan haberde şirketin kurumsal kıdemli başkan yardımcısı Chen Lifang bu olayın “Huawei markasına zarar verdiğini” söyledi. Kıdem düşürmenin yanı sıra çalışanların maaşlarından aylık 5,000 yuan (3,944₺) para kesintisi yapılacağı da öğrenildi. 3 Ocakta ki bildiriye göre çalışanlardan birin maaşı 12 ay süreyle donduruldu.

Olayın yaşanmasının nedeni hakkında dış sosyal medya ajansı Sapient’in bilgisayarında “VPN sorunları” yaşadıktan sonra gerçekleştiği bildirildi. Bildiğiniz gibi Çin ‘de Twitter platformu yasak ve bu yasağı aşmanın tek yolu VPN (Sanal Özel Ağ) kullanmaktan geçiyor. Tweet göndermek için çözümü bir iPhone cihazına yabancı bir SIM kart takmakta bulmuşlar. Huawei bu konuda “olay yönetimimizdeki ve süreçlerimizde ki kusurları ortaya çıkardı” diyor.

İlgili İçerik  Disksiz Xbox One S'in Çıkış Tarihi Belli Oldu
Silinmiş Orijinal Tweet Kaynak: @ngetichpascal

9to5Mac gibi teknoloji yayınları arasında alay konusu olan orijinal tweet’de “Twitter for iPhone” (iPhone için Twitter) yazısı görülüyor. Yerine koyulan tweet mesajında “Twitter Media Studio” (Twitter media stüdyoları) tarafından gönderildi yazıyor.

Tweet mesajındaki meta verisi ilk defa bir şirketin utanmasına neden olmuyor. Geçen yıl Samsung Nijerya, bir Apple cihazından gönderilen 300’den fazla tweet mesajını silmek zorunda kalırken, Gal Gadot ve Hintli aktris Anuska Sharma dahil olmak üzere ünlüleri Huawei ve Google için tweet atarken rakip firmanın telefonlarını kullanmışlardı.

Kaynak: https://www.theverge.com/2019/1/4/18168082/huawei-new-years-tweet-sent-from-iphone-demotion-pay-cut

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı