Bağlantıda kalın

Heathrow ve Gatwick Havalimanları Kendi Anti-drone Sistemlerini Satın Aldı

Haber

Heathrow ve Gatwick Havalimanları Kendi Anti-drone Sistemlerini Satın Aldı

2018 yılının Aralık ayında İngiltere’nin en büyük ikinci havalimanı olan Gatwick Havalimanı yakınında görülen drone’lar (insansız hava aracları) paniğe neden olmuştu. Trafiğin en yoğun olduğu zamanda 115,000 yolcunun havalimanında mahsur kalması ile birlikte uçuşlar üç gün boyunca durdurulmuştu. Olaydan sonra İngiliz Ordusu Israil yapımı drone savunma sistemi aldıklarını haberini duymuştuk. İngiliz Ordusu’nun ardından daha böyle bir problemin yaşanmaması için Gatwick ve Heathrow havalimanları da kendi anti-drone sistemlerini satın aldıklarını açıkladı.

Heathrow ve Gatvick “askeri sınıf anti-drone cihazlarını” satın almak ve kurmak için milyonlar harcadıklarını doğruladılar. Aynı zamanda İskoçya’da bulunan Edinburgh Havalimanı da tesisin etrafındaki devriyeleri arttırarak önlem aldığını ve tesisin etrafındaki uçuşa kapalı bölgelerini genişlettiğini belirtti. Gatwick Havalimanı’nın uçuşları durdurmasından sonra polis olayla ilgili iki şüpheliyi tutuklamış fakat daha sonra serbest bırakmıştı.

İlgili İçerik  Disksiz Xbox One S'in Çıkış Tarihi Belli Oldu

İki havalimanı da hangi tür teknoloji kullandıklarını göstermedi ancak ordunun satın aldığı cihaza benzer bir koruma düzeyi sağlayacağını belirttiler. İsrail Rafael Savunma Sistemleri tarafından üretilen bu sistem drone ile operatörü arasındaki radyo sinyalini keserek drone’un doğrudan yere inmesini sağlıyor.

Olayda görüldüğü iddia edilen drone’lar ile ilgili herhangi bir fotoğraf olmasa bile (bazı yetkililer insansız hava araçlarının var olmadığını bile söylüyor) sadece haberinin İngiltere’nin en büyük ikinci havalimanını üç gün boyunca uçuşa kapatması, tüketici sınıfı insansız hava araçlarının oluşturduğu tehlike hakkında ülkede tartışma konusu olmuştu.

Kaynak: https://www.theverge.com/2019/1/5/18169215/london-heathrow-gatwick-airports-anti-drone-defense-systems

Kapak Fotoğrafı Kaynak: Chris Sampson

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı