Bağlantıda kalın

Google’ın Yapay Zekası StarCraft 2 Oyununda İki Pro Oyuncuyu Yendi

Google'ın Yapay Zekası StarCraft 2 Oyununda İki Pro Oyuncuyu Yendi

Haber

Google’ın Yapay Zekası StarCraft 2 Oyununda İki Pro Oyuncuyu Yendi

Yüksek oranda el çabukluğu gerektiren e-sporun en rekabetçi oyunlarından olan StarCraft II oyunun iki profesyonel oyuncusu Twitch platformunda yapılan canlı yayında Google’ın Deep Mind adlı yapay zekasına karşı 10-1 yenildi.

Deep Mind ekibinin “AlphaStar” adını verdiği yapay zeka Team Liquid‘in “Mana” ve “TLO” nickli profesyonel oyuncularına karşı ayrı ayrı beş maç yaptı ve toplam 10 maçın dokuzunu kazandı. Maçın bir kısmını aşağıdan izleyebilirsiniz

Profesyonel oyuncular aslında kendi öğrenme hedefleri ile geliştirilmiş yapay zekanın beş farklı parçasına karşı oynadılar, yani bir nevi her oyunda farklı bir oyuncuya karşı oynadılar. Yapay zekanın her parçasının temeli StarCraft II maçlarının tekrarlarına dayalı bir sinir ağından oluşuyor. “AlphaStar” oyuncuları birbirine karşı oynadığı çok sayıda maçın sonucunda insan yılıyla 200 senede öğrenebilecekleri tecrübeyi sadece bir haftada öğrendiler.

AlphaStar’ın başka bir üstünlüğü de tahmin edebileceğiniz gibi bilgisayar olmasıydı. Örnek olarak insanların 60 saniyede kaç tıklama ve tuş basma işlemi gerçekleştirdiğini ölçerek rakibinin reaksiyon süresini belirleyip ondan daha hızlı oynayarak kolayca rakibini yenebiliyor.

AlphaStar, Starcraft oyununu insanlardan farklı olarak “görüyor”. Üstteki görselde görülebileceği şekilde yapay zeka, insanlar gibi haritanın bazı noktalarına odaklı oynamak yerine tüm haritaya tepeden bakıp yapılan hamleleri değerlendiriyor ve en yüksek kazanma oranı olan hamleleri yapıyor.

İlgili İçerik  Telefonlarda Profesyonel Dota Maçlarını Takip Edebileceğiniz Dota Pro Circuit Çıktı

DeepMind ekibi “İnsan oyuncuların, kamerayı nereye odaklanacağına karar vermesi için “ dikkat ekonomisini ” yönetmesi gerekiyor” dedi. Fakat, AlphaStar’ın profesyonellere karşı yaptığı maçlarda yaptığı odaklamaya bakılınca karşısındaki rakiplerine benzer bir davranış biçimi yaptığı gözüküyor. Yani bir noktada rakiplerinin oynayışından kendine örnekler alıyor.

Yayında Mana nickli profesyonel oyuncu yapay zekaya karşı yaptığı ilk gösteri maçını aldı. Yapay zekanın insan oyunculara karşı geliştirilmiş ve bir hafta boyunca hiçbir oyuncuya karşı maç atmamış yeni versiyonu olduğunu düşünürsek ilk maçı kaybetmesi normal.

Yapay zekaya karşı oynadıktan sonra Grzegorz Komincz (Mana) “AlphaStar’ın insana benzer bir oyun tarzı kullanarak hemen hemen her oyunda gelişmiş hareketler ve farklı stratejiler çıkardığını görmek beni çok etkiledi. Oyunun oyuncuları hata yapmaya zorlamaya ve insanların hatalarını kullanmaya bağlı olduğunu anladım bundan dolayı bu oyun bana yepyeni bir ışık tuttu” dedi.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı