Bağlantıda kalın

FedEx Otonom Teslimat Robotunu Duyurdu

FedEx Otonom Teslimat Robotunu Duyurdu

Haber

FedEx Otonom Teslimat Robotunu Duyurdu

Yeni şirketlerden bazıları ve Amazon’un yaptığını şimdide Amerikan teslimat şirketi Fedex yapmaya başladı. Fedex kısa mesafeli teslimatlar için otonom robotlarını test etmeye başladı. Bugün şirket, “last mile” (son mil) teslimatlarını daha verimli hale getirebileceğini söylediği FedEx SameDay Bot’u resmi olarak duyurdu.

SameDay Bot batarya ile çalışıyor, en fazla 10 mhp (16,09 km/h) hıza sahip ve otonom, kendi kendine süren otomobillerde ve normal kameralarda bulunanlar gibi LIDAR sensörlerinin bir kombinasyonunu kullanarak yayaları ve trafiği izleyerek kendini yönlendirdiği anlamına geliyor.

FedEx, botu öncelikle şirketin Memphis’deki genel merkezinde bulunan ofisleri arasında yerel yönetimden onay bekleyen kurye paketleri için kullanacağını söyledi. Ancak bu denemeler başarılı olursa, hizmeti diğer şirketlere ve perakendecilere genişletmek istiyor, son aşamada robotları aynı gün teslimat hizmetinin standart bir parçası haline getirecek.

Şirket şu anda AutoZone, Lowe’s, Pizza Hut, Target, Walgreens ve Walmart gibi firmaların ihtiyaçlarını karşılamak için bu tür bir robotun kullanılabilmesi hakkında konuşuyor. Ortalama olarak, FedEx’e göre, müşterilerin yüzde 60’ından fazlası mağazaların 4.8 kilometre uzağında yaşıyor, bu da küçük bir tekerlekli robot için mükemmel.

İlgili İçerik  16 Öğrenci PUBG Mobile Oynadığı İçin Tutuklandı

FedEx, kısa menzilli teslimat botları ile deneme yapan tek şirket değil. Çok sayıda girişimci ve büyük firma benzer teknolojiye sahip projelerinin denemelerine başladı, ancak bu tür robotların ölçekli olarak konuşlandırmanın ekonomik olup olmadığı veya şehirlere güvenli bir şekilde entegre edilebilecekleri henüz açık değil. San Francisco bu tür botlar için bir test alanıydı, ancak belediye meclis üyeleri hareketlerini rahatsızlık verdiklerini söyleyerek kısıtladılar. Diğer şehirler ve eyaletler bu tür teknolojilerin kullanımlarını teşvik etmek konusunda istekliler.

SameDay Bot olsa kalabalıktan sıyrılan bazı özelliklere sahip. Daha önce Segway’i oluşturan ve merdiven çıkabilen dik tekerlekli sandalyeyi iBot’u oluşturan mühendis Dean Kamen’in yardımı ile geliştirildi ve Kamen’in çalışmalarını FedEx’in robotunda, merdivenleri tırmanmak için kullandığı çift tekerlekler ile görebiliyorsunuz.

Bot için yayımlanan reklam videosunda, robotun yayalarla iletişim kurmak için önde ve arkasında ekranlar bulundurduğunu gösteriyor. Öndeki bir ekran “merhaba” derken, arkadaki bir ekran seyahat yönünü ve durmak üzere olup olmadığını gösteriyor. Otonom otomobil üreticileri, insan ve makine arasındaki kazaları ve yanlış anlamaları azaltmaya yardımcı olduklarını söyleyerek benzer teknolojiyi denemişlerdi.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı