Bağlantıda kalın

Facebook Dört Çinli Şirkete Dava Açtı

Facebook Dört Çinli Şirkete Dava Açtı

Haber

Facebook Dört Çinli Şirkete Dava Açtı

Facebook, hem Facebook’ta hem de Instagram’da sahte hesaplar, beğeniler ve takipçiler satan Çinli web siteleri hakkında yasal işlem başlattı. Şirket, başlatacağı yasal işlemi Cuma öğleden sonra geç saatlerde yapılan kısa bir blog yazısında duyurdu (bu kadar büyük bir şirket için olağandışı bir hareket). Tabii ki, Facebook’un Çin’de yasak olması da durumu karmaşıklaştırıyor.

Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesinde açılan dava, 2017 yılında başlayan ve Çin merkezli üç Çinli şirketin “sahte hesapların (örneğin sahte isimler veya sahte kimlik kullanarak) ve yapay hesapların satışını teşvik eden bir dizi web sitesini işlettiğini iddia ediyor”, bu da Facebook ve Instagram’nın ticari markalarını ve hizmet şartlarını ihlal ediyor.

Davada, Xiu Ağ Bilim ve Teknoloji Şirketi, Xiu Feishu Bilim ve Teknoloji Şirketi, Xiufei Kitap Teknolojisi Şirketi, Ev Ağı (Fujian) Technology Co, Ltd ve bu operasyonlara bağlı üç kişi geçiyor.

İlgili İçerik  Disksiz Xbox One S'in Çıkış Tarihi Belli Oldu

Ticari marka ihlali, gezegendeki en büyük sosyal ağ için kesinlikle yeni bir şey değil, bu nedenle tahminimiz, faaliyetin Facebook’un dikkatini çektiği için oldukça büyük bir ölçekte olduğu. Şirket, ticari marka ihlali şikayeti içinde listelenen altı web sitesi, hizmet ihlali şartları ve adını kullanan sanal alan adları için her bir siteden 100.000 dolarlık tazminat talep ediyor. Söz konusu siteler (örn: 9xiufacebook.com) hala açık ve kullanılabilir durumda; bu da Facebook’un yasal işlem yapma tercihine katkıda bulunabilecek bir başka faktör. Web sitelerinden bazıları ayrıca Google, Twitter ve diğer Amerikan teknoloji şirketlerinden hesaplar da satıyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı