Bağlantıda kalın

Dronelar Yüzünden Bir Havalimanı Daha Uçuşa Kapatıldı

Dronelar Yüzünden Bir Havalimanı Daha Uçuşa Kapatıldı

Haber

Dronelar Yüzünden Bir Havalimanı Daha Uçuşa Kapatıldı

New Jersey’de bulunan Newark Havalimanı uçuşları bölgede drone (insansız hava aracı) görülmesi sonrasında 22 Ocak akşamı kısa süreliğine durduruldu.

Öğleden sonra saat 5’de ABD Federal Havacılık İdaresi, Newark’a giden iki uçuştan alınan raporlara göre yaklaşık 1,000 metre yakındaki Teterboro Havalimanın üzerinde uçan bir tane insansız hava aracının görüldüğünü tespit edildi. İdare, gelen uçakların bir süre havalimanına inişine izin verilmediğini ve uçuşların kısa süre durdurulduktan sonra insansız hava aracının kaybolması sonrası tekrar başlatıldığını bildirdi.

Uçuşa kapatıldıktan iki saat sonra tekrar açılarak havalimanı normal bir şekilde çalışmaya devam etti. FHİ’nin internet sitesinde havalimanının herhangi bir gecikme yaşadığı hakkında bir bildiri yayımlanmadı.

Yolculardan biri uçak Newark Havalimanı’na iniş yapmadan önce pilotun yolculara hava sahasında İHA görülmesi üzerine uçağın iniş yapamadığını söyledikten sonra uçağın yarım saat boyunca havada tur attığını bildirdi.

İlgili İçerik  Microsoft 50 Kişilik Skype Aramalarını Test Ediyor

United Airlines sözcüsü Robert Einhorn, yaşanan olayın yapılan uçuşlara etkisinin “şu ana kadar az” olduğunu söyledi.

Bir ay içinde iki kere tekrar eden bu olay hatırlarsınız bu ayın başı İngiltere’nin ikinci en büyük havalimanı olan Gatwick Havalimanı‘nda da yaşanarak tam bir kaosa neden olmuştu. Kapatılmadan sonra İngiltere’deki iki havalimanı kendi anti-drone sistemlerini satın almıştı.

ABD’de İHA operatörlerinin FHİ’den izin almadığı sürece havalimanlarının 8 kilometre yakınında uçuş yapmaları ve İHA’ların normal uçuşlarda 120 metreden daha yükseğe çıkması yasak.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı