Bağlantıda kalın

Bu Sohbet Odası Yazdığınız Her Harf İçin Sizden Para Alıyor

Bu Sohbet Odası Yazdığınız Her Harf İçin Sizden Para Alıyor

Haber

Bu Sohbet Odası Yazdığınız Her Harf İçin Sizden Para Alıyor

Girişimci Marc Köhlbrugge, yazdığı her karakterin bir cent’e mal olduğu web tabanlı bir sohbet hizmeti olan Expensive Chat’i başlattı. Köhlbrugge siteyi bir tweet ile duyurdu ve “Bir sohbet odasının herkes için bedava olmadığı her mesajın size zor kazandığınız paranıza mal olduğu sosyal bir deney” dedi. Bütün bu para nereye mi gidiyor? Doğrudan Köhlbrugge’a.

Site, en çok harcayanlar için bir lider panosuna sahip ve üsttede sitede kaç kişinin açık olduğu yazıyor. Birkaç arkadaşça mesaj var, ancak Expensive Chat faaliyete geçtikten kısa bir süre sonra, çoğunlukla şirketler ve hizmetler için reklamlarla doldu. Eğer mesaj göndermek isterseniz alttaki kutuda siz yazıyı yazarken sizden toplam kaç para alacağı yazıyor. Mesaj göndere basınca da site sizden ad, internet sitesi, e-posta ve kredi kartı numarası istiyor.

Kullanıcıların siteyi kendini duyurmak için kullandığı çeşitli yollar var. Bazıları adlarının panonun en üstünde görünmesi için çok para harcamış. Diğerleri daha basit bir yol izleyip mesaja bir site yada video linki koyarak yanına kısa bir not yazıyor. Bir kişi mesajını iletmek için yalnızca bir cent’e mal olacak bir geçici çözüm keşfetti:

İlgili İçerik  Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştirdi
Ad yerine site linki yazıp mesaja işaret emojisi koyarak 1 cent’e mesajınızı atmış oluyorsunuz

Köhlbrugge siteyi sosyal bir deney olarak tanımlıyor. Halka açık sohbet odaları, ezici ve kaotik alanlara hızla dönüşebilir; bu nedenle, her mesaj bir faturaya yazıldığında insanların kararlarının nasıl değiştiğini görmek ilginç oluyor. Piskoloji yorumları bir yana, Köhlbrugge, Motherboard sitesine böyle bir şeye başlamasının asıl nedeninin “Fazladan para kazanmak için eğlenceli bir yol” diyerek belirtti.

Köhlbrugge, bu siteyi ünlülerin de katılacağı daha büyük bir ürüne dönüştürmeyi hedefliyor. “Örneğin. Kanye West ile sohbet, mesaj başına 10$ ve kazanılan para onun hayır kurumuna gider ”dedi. İnsanların rastgele bir web sitesinde mesaj göndermek için karakter başına ödeme yapacaklarından şüphelenen herkes için Köhlbrugge, Expensive Chat’in yayınlandığı birkaç gün içinde yaklaşık 180$ parayı cebe indirdi ve rakam artmaya devam ediyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı