Bağlantıda kalın

Artık Japonya’da Konsol Üzerinde Oynama Yapan Hapse Girecek

Haber

Artık Japonya’da Konsol Üzerinde Oynama Yapan Hapse Girecek

Oyun dünyasıyla alakalı ilginç cezalara bir yenisi de Japonya’dan geldi. Japonya’daki Haksız Rekabet Önleme Yasası’nın Aralık ayında değiştirilmesinin ardından, oyun kayıt editörleri ve konsollar üzerinde yapılacak olan değişiklikler artık yasa dışı.

Örnek olarak Japonya’da eğer konsolda korsan oyun oynamak için konsol üzerinde sizin veya bir başkasının yaptığı değişiklik tespit edilirse 5 yıl hapis veya 5 milyon yen (₺248.927 Türk lirası) cezaya çarptıralacaksınız. Bu ceza sadece bununla da kalmıyor, yazılım üreticisinin izni olmadan onun ürünlerinin kodlarını satmanızı da kapsıyor. İnternette olan Cyber Save Editor programları gibi oyunda bulunan kayıtlı dosyayı değiştirerek hile yapmanızı sağlayan programları ve internetteki indirimli oyun veya program kodu satanları hedef alan bu kanun değişikliği Japonya’daki hilecilerin başını yakacak gibi duruyor. Kurunun yanında yaş da yanmıyor değil tabi, konsolun görünümünde değişiklik yapmak isteyen kişiler veya elinde kalan oyunların kodlarını satmak isteyen küçük dükkanlar da bu kanun kapsamında.

İlgili İçerik  Huawei'nin Kirin 985 İşlemcisi Bu Yıl Çıkıyor

Yasa, üçüncü tarafların bir şirketin yazılımından kazanç sağlamasını önlemeyi amaçlasa da, yasadaki bu değişiklik ücretli veya ücretsiz hizmetler arasında ayrım yapmıyor. Oyunların artık sadece resmi satış yerleri tarafından satılabilmesi ve korsanın bir nevi önüne geçilmesi sevindirse de kanundaki ceza bedeli gereğinden fazla olmuş gibi gözüküyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı