Bağlantıda kalın

Apple’ın WWDC 2019 Tarihi Belli Oldu

Apple'ın WWDC 2019 Tarihi Belli Oldu

Haber

Apple’ın WWDC 2019 Tarihi Belli Oldu

Apple bu yıl yapacağı Worldwide Developers Conference’ın (Dünya Çapındaki Geliştiriciler Konferansı) tarihini açıkladı. Her sene olduğu gibi bu sene de iOS, macOS, tvOS, watchOS ile ilgili işletim sistemlerinin yeni sürümleri görücüye çıkacak. 3 – 7 Haziran arası yapılacak etkinlik için Apple “Kod yaz, akılları başından al” sloganını seçti. Kapak resminde görebileceğiniz gibi şirket bu etkinlik için kafası Apple’ın geliştirme uygulamalarıyla patlamış bir robot çizimi hazırlamış.

Bu yıl şirketin iOS 13’e odaklanması bekleniyor, böylece iPad’lerin ve iPhone’ların kullanıcı arayüzlerinde çok radikal değişiklikler olacak. Söylentiye göre Apple bir süredir “Springboard” kullanıcı arayüzünü yenilemek için çalışıyor ve belki bu sene çalışmalarının meyvelerini görebiliriz. iOS için çoğu kişinin de umduğu gibi başka gelişmeler var. Özellikle, güçlü donanımı yazılım ile sınırlandırılmış iPad Pro’nun sonunda kendini gösterme şansı yakalayacağını umuyoruz.

Ancak WWDC’de dört gözle beklenen en büyük olay, iPad’in (ve belki de iPhone’un) uygulamalarının Mac’e gelmesini sağlayacak iOS ve macOS’u bir araya getirme çalışmaları olacak. Bu çalışma zaten macOS Mojave ile başlamıştı, ancak yalnızca birkaç Apple uygulaması ile sınırlı kaldı. Bu yıl Apple’ın etkinliğini daha fazla geliştiriciye açacağını ve Apple’ın bu “Marzipan” uygulamalarını önemli derecede geliştireceğini umuyoruz. Şu anda, Apple’ın Mac’teki Marzipan uygulamaları, işletim sistemi için çok güçsüz kalmakla birlikte cihazın kendi uygulaması gibi doğal bir kullanım deneyimi sunmuyor.

İlgili İçerik  WhatsApp'a Uygulama İçi Tarayıcı Geliyor

Mac’ten bahsetmişken, Apple’ın yeni, modüler Mac Pro’yu ne zaman piyasaya sürmeyi planladığını hala bilmiyoruz. Apple’ın genelde WWDC’de donanımlarını duyurmamasına rağmen, hevesli geliştiricilerin bulunduğu bir ortam, bunu yapmak için mükemmel bir yer gibi görünüyor.

Apple’ın, Apple TV hizmetlerine odaklanması beklenen 25 Mart’taki etkinliğinde, Apple’ın ileride video odaklı uygulamalarının nasıl çalışacağına dair ipuçları vermesi bekleniyor. Apple, telefon tabanlı artırılmış gerçeklik yazılımını da sürekli olarak geliştiriyor ve Haziran ayında da bunun hakkında daha fazla bilgi alacağımızı umuyoruz.

Kayıtlar başladı, ancak her zaman olduğu gibi, Apple “rastgele seçim” ile bilet sunuyor. Ancak bu yılki süre daha kısa: ancak 20 Mart’ta saat 17:00 / 03:00’da bitiyor. Bilet almayı başaran geliştiricilerin etkinliğe katılması 1.599 dolara mal olacak. Apple, bu yılki etkinliğe 350 öğrenciyi ücretsiz alacağını söylüyor.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı