Bağlantıda kalın

Apple’ın Kurumsal Geliştirici Programı Korsan Uygulama Dağıtım Aracı Oldu

Apple'ın Kurumsal Geliştirici Programı Korsan Uygulama Dağıtım Aracı Oldu

Haber

Apple’ın Kurumsal Geliştirici Programı Korsan Uygulama Dağıtım Aracı Oldu

Haberlere göre bilgisayar korsanları Apple’ın kurumsal geliştirici programını, popüler uygulamaların korsan sürümlerini dağıtmak için kullanıyor. Spotify, Pokémon Go, Minecraft ve Angry Birds gibi popüler uygulamaların, uygulama içindeki reklamları engelleyen ve uygulama içi satım alımları bedava olan modifiye edilmiş sürümleri keşfedildi.

Apple’ın rapor edilen uygulamaların çoğunu yasaklamasına rağmen aynı uygulamalar birkaç gün içinde başka sertifikalar altında geri yayımlandı. Bu keşif Apple’ın geliştiricilere verdiği sertifikaların App Store’un katı kurallarını aşmak için kullanıldığını gösteriyor.

Korsan uygulamalar arasında, ücretsiz abonelik ile kullanılırken çıkan reklamları engellemek için değiştirilmiş bir Spotify sürümü vardı. Ayrıca, normalde App Store’da 49,99₺ ‘lik satış yapan Minecraft’ın ücretsiz bir sürümü de mevcuttu.

Apple, kurumsal sertifikaları kötüye kullanan geliştiricilerin sertifikalarını iptal ettiğini ve geliştirici programından tamamen çıkarttığını belirtiyor. Şirket ayrıca, geliştirici hesaplarına ay sonunda iki aşamalı doğrulama geleceğini de doğruladı.

İlgili İçerik  Huawei'nin Kirin 985 İşlemcisi Bu Yıl Çıkıyor

Bu uygulamalar Apple Store kurallarını ihlal eden kumar ve pornografi içerikli uygulamaların Apple cihazları için indirilebildiğinin keşfinden birkaç gün sonra ortaya çıkmıştı. Jailbreak’li olmayan cihazlar için indirilebilir olan her bir uygulamada kurumsal geliştirici sertifikası vardı.

Bu tür uygulamaları Apple Store’da yayımlamak için tek yapmanız gereken halka açık bazı şirket bilgilerini ve tek seferlik olan 299$ dolarlık ödemeyi Apple’a vermek. Araştırma sonucunda geliştirici sertifikalarına erişimi olan bireylerin, başka geliştiricilerle anlaşarak onların uygulamalarını da tek bir işletme sertifikası adı altında yayımladığı bulundu.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı