Bağlantıda kalın

Apple Tedarikçisi Corning, Esnek Cam Üzerinde Çalışıyor

Apple Tedarikçisi Corning, Esnek Cam Üzerinde Çalışıyor

Haber

Apple Tedarikçisi Corning, Esnek Cam Üzerinde Çalışıyor

Şu anda Apple ve diğer pek çok akıllı telefon üreticisinin telefonları için Gorilla Glass’ı üreten cam üreticisi Corning, iki yıldan daha kısa bir süre içinde iki sene içinde hazır olacak katlanabilir cam üzerinde çalışıyor. Corning genel müdürü John Bayne, Wired (MacRumors aracılığıyla) ile yaptığı röportajda, bir ekranı korumak için gereken esnekliği feda etmeden bükülecek kadar ince bir cam üretmenin zorlu olduğunu söyledi.

Apple, 2017’de “Corning’in Ar-Ge’sini, sermaye ekipmanlarının ihtiyaçlarını ve son teknoloji cam işlemeyi desteklemek için” şirkete 200 milyon dolarlık yatırım yaptığını söyledi. Apple tarafından yayımlanan patentler şirketin katlanabilir telefon üzerinde çalıştığını işaret ediyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz ay iki kilit Android telefon üreticisi Samsung ve Huawei ilk katlanabilir telefonları olan Galaxy Fold ve Mate X’i tanıttılar. Ancak, bu iki cihaz da katlanabilir formlarını elde etmek için plastik ekranlar kullanıyor. Mate X’in ekranı, bir cam ekrana kıyasla sürtünme ve duyarlılık sunsa da çizilmelere karşı dayanıklılığı test edilmemiş durumda.

İlgili İçerik  Huawei'nin Kirin 985 İşlemcisi Bu Yıl Çıkıyor

Bayne, şirketin 0.1 mm kalınlığındaki camı için “3-5 milimetre büküm yarıçapı” hedeflediğini ve katlanabilen ekranın dışına sarılı katlanır ekranın 6 mm ila 10 mm kadar ince olmasını sağlayabileceğini belirtti. Örnek olarak, iPhone XS 7.7mm kalınlığındadır.

Şirket zaten bir kağıt yaprağına sarılabilen bükülebilir Willow Glass’ı üretti. Ne yazık ki, mevcut üretim süreci telefon ekranlarında kullanılmasını imkansız kılıyor çünkü üretilirken tuzlu bir çözelti içine daldırılması gerekiyor. Bayne’ye göre böyle bir ekran telefon ekranında kullanılırsa transistörleri paslandırabilir.

Apple’ın uzun süredir plastik ekranlara karşı bir nefreti var. 2007 yılının Haziran ayında, plastik telefon ekranlarının yaygın olduğu bir zamanda, Apple iPhone’un “çizilmeye karşı üstün bir direnç ve optik netlik seviyesi elde etmek için camlarını plastikten optik-kaliteli camlara yükseltildiğini” açıklamıştı. Bu açıklamadan birkaç hafta sonra iPhone piyasaya sürülmüştü.

Corning, katlanabilir camını tasarım veya dayanıklılıktan ödün vermeden gerçekleştirebilirse, bu tam da Apple’ın katlanabilir bir telefon çıkarmak için ihtiyaç duyduğu şey olacaktır.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı