Bağlantıda kalın

Apple Bu Yıl Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü Çıkarabilir

Apple Bu Yıl Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü Çıkarabilir

Haber

Apple Bu Yıl Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü Çıkarabilir

Analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın uzun süredir söylentileri dolaşan arttırılmış gerçeklik gözlüğünü bu yılın sonlarına doğru çıkarabileceğini söyledi. Tahminler Economic Daily News’in haberi yayımlandıktan sonra geldi. Kuo’nun tahminine göre gözlük iPhone aksesuarı olarak çıkacak ve kendi ekranının yanı sıra işlemleri yapmak, konumu izlemek ve ağ oluşturmak için telefonu kullanacak.

Apple, artırılmış ilk gerçeklik yazılımı ARKit’i 2017’de piyasaya sürmesine rağmen, henüz herhangi bir özel AR donanımı üretmedi. Bunun yerine, mevcut cihazları için olan yazılım üzerinde çalışıyor ve telefonunu veya tabletini ekran olarak kullanmak için kullanıcıya güveniyorlardı. Geçtiğimiz yıl, Apple çok oyunculu AG desteğini ekleyen ve USDZ adlı yeni bir özel dosya biçimi tanıtan ARKit 2.0’ı piyasaya sürmüştü.

Apple’ın kendi arttırılmış gerçeklik cihazını çıkaracağı söylentileri 2017 yılında başlamış, Bloomberg şirketin cihazı 2019 yılının başlarında çıkaracağını tahmin ettiğini söylemişti. CNET siteside bir haberinde cihazın 2020 yılında çıkacağını ve cihazın arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kombinasyonu olabileceğini tahmin etmişti.

İlgili İçerik  Artık Instagram'da Gezerken Alışveriş Yapabileceksiniz

Apple’ın AG gözlüğü, işlem gücü için harici bir telefona ihtiyaç duyan ilk cihaz olmayacak. LG, 2016 yılında G5 amiral gemisinin yanında benzer bir VR (SG) gözlüğü piyasaya sürerken, daha yakın zamanda, North’un Focals akıllı gözlükleri (Intel’in iptal edilen Vaunt gözlüklerinin arkasındaki teknoloji portföyünü aldıktan sonra üretilen şirket) Bluetooth ile bir telefona bağlanarak çalışıyordu. Geçtiğimiz ay, çip üreticisi Qualcomm, üreticilerin telefona bağlı AR veya VR kulaklıklarını üretmelerine yardımcı olmak için özel bir platform duyurdu.

Geçtiğimiz yıllarda iPhone satışlarının yavaşladığı ve bunun Apple’ın gelecekteki gelir artışı için başka bir yol bulması gerekeceği yönündeki spekülasyonlara yol açtığını herkes biliyor. iPhone satışlarının %15 düşmesine rağmen şirkete %33 kar getiren aksesuar alanı Apple için bir kurtuluş noktası olabilir. Bir AR gözlüğü gelecekte Apple için faydalı bir aksesuar olabilir ve insanlar telefonlarını yükseltme ihtiyacı duymasalar bile bu cihaz şirkete yeni bir gelir kaynağı olabilir.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı