Bağlantıda kalın

Apple Almanya Mağazalarında iPhone 7 ve 8 Satışlarını Durdurdu

Haber

Apple Almanya Mağazalarında iPhone 7 ve 8 Satışlarını Durdurdu

Qualcomm ve Apple arasındaki mahkemenin kazananı belli oldu.

Apple, Münih Bölge Mahkemesinin kararını açıklamasından sonra Almaya’da bulunan internet sitelerinde ve mağazalarda iPhone 7 ve 8 satışını durdurduğunu açıkladı. Mahkeme iPhone’un bu iki modelinin Qualcomm’un güç tasarrufu ile alakalı fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Karar geçen ay gerçekleşirken, Qualcomm’un kararın yürürlüğe girmesi için mahkemeye 1.34€ milyar Euro (₺8,27 milyar Türk lirası) vermesi gerekiyordu. Apple ‘ın Almanya mağazasına göz atarsanız sadece iPhone XR, Xs ve Xs Max modellerini görebilirsiniz. Apple karara itiraz etmeye hazırlandığını söylemişti, ancak bu süreç devam ederken kendi mağazalarında bile olsa Almanya’da iPhone 7 ve 8 satışı yapamayacak.

Üçüncü taraf mağazaların ve satıcıların hala iPhone 7 ile 8 satışlarına devam edip etmeyeceği şimdilik belirli değil. Qualcomm , mahkemenin Apple’a mahkeme kararını ihlal eden iPhone modellerini üçüncü taraf satıcılardan geri çağırmasını da emrettiğini söylüyor. Fakat Aralık ayında Apple, kendi mağazasında yasaklı iPhone modellerini satamasa da Almanya’da bulunan 4,300 lokasyonda satıcılarda ve telefon mağazalarında bulunan tüm iPhone modellerinin müşterilere satılabileceğini söylemişti.

İlgili İçerik  Huawei'nin Kirin 985 İşlemcisi Bu Yıl Çıkıyor

Almanya mağazalarındaki yasak , Apple’ın Qualcomm’u 2017 yılında telefonlardaki modem yongaları için faiş fiyat almakla suçlaması ile başlamıştı. Qualcomm bu suçlamaya dünya çapında açtığı davalar ile karşılık vermişti. Apple Çin’de de benzer bir durumla karşı karşıya, çünkü Qualcomm oradaki patent davasını da kazandı. Apple Çin’de sorunun sadece eski cihazlarda olduğunu söyleyip cihazlarını geri çağırmamıştı.,

Kaynak: https://www.theverge.com/2019/1/4/18168137/apple-iphone-7-8-germany-stores-qualcomm-court-win

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı