Bağlantıda kalın

Apple 11 Milyon iPhone’un Pilini Değiştirdi

Haber

Apple 11 Milyon iPhone’un Pilini Değiştirdi

Apple’ın eski telefonlarını yavaşlattığı haberinden sonra duyurduğu iPhone pil değişim programı kapsamında 2018 yılında 11 milyon iPhone’un pili değiştirildi.

Şirket geçen sene duyurduğu programda garanti dışı olan eski iPhone’ların pilini $29 dolara değiştiriyordu. Şirket normalde her sene 1 ile 2 milyon iPhone pilini değiştiriyordu fakat bu garanti kapsamı dışında kalan kullanıcılara pahalıya mal oluyordu. Hatta bu program iPhone satışlarının düşmesine neden olmuştu çünkü kullanıcılar $1000 dolara yeni iPhone almaktansa $29 dolar gibi çok ucuz bir fiyata eski iPhone’larının pilini değiştirdiler.

Eğer her kullanıcı pilini değiştirmek yerine yeni bir telefon alsaydı Apple yaklaşık olarak $11 milyar dolar para kazanacaktı. Tabi bu bir varsayım çünkü her kullanıcı pili dayanmıyor diye yeni telefon almayacaktı fakat yinede bu program şirket için büyük para kaybı demek. Örnek olarak, yakında zamanda yapılan tahminlerde Apple’ın 2019 yılının ilk çeyreğinde beklenenden $9 milyar dolar daha az kazanacağı söyleniyor.

İlgili İçerik  Bilim Adamları Plastik Torbaları Pillere Dönüştürecek

Apple kullanıcılarının şirketin eski telefonlarını yavaşlattığı skandalını ortaya çıkmasından sonra şirket bunu telefi etmek için bir yıl boyunca eski telefonlarının pillerinin daha ucuz bir fiyata değiştireceğini açıklamıştı. Değişimden sonra yeni piller, yoğun yük altındaki eski telefonların çökmesini engelleyecekti.

Eski Apple yöneticisi Jean Lous Gassée’nin Pazartesi Notu köşesinde yazdığı yazıda, Apple’ın gelir artışının iPhone 6 ve 6S cihazlarının çıktığı zamandaki elde ettiği gelirin yüzde 30’dan yüzde 2’ye düştüğünü belirtti. Bu programın daha az insanı yeni iPhone almaya yönelttiğinden aynı zararı iPhone X ve XS satışlarına da verdiği düşünülüyor. Şirket bu değişim programı kapsamında toplam $319 milyon dolar para kazandı.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı