Bağlantıda kalın

Android Virüsü Google Play’den Silinmeden Önce 150 Milyon Kez İndirildi

Android Virüsü Google Play'den Silinmeden Önce 150 Milyon Kez İndirildi

Haber

Android Virüsü Google Play’den Silinmeden Önce 150 Milyon Kez İndirildi

Güvenlik şirketi Check Point, Google Play Store’da bulunan 200’den fazla uygulamada bulunan Simbad adlı virüs kodunun, telefonun uygulama dışında reklam göstermesine, kullanıcıları web sitelerine ve uygulama mağazası bağlantılarına yönlendirmesine ve hatta yeni uygulamalar indirmesine neden olabileceğini tespit etti.

Check Point, kötü amaçlı uygulamaları Google’a rapor ettiğini ve bu uygulamaların mağazadan kaldırıldığını doğruladı. Play Store istatistiklerine göre bu uygulamalar kaldırılmadan önce yaklaşık 150 milyon kez indirildi.

Kötü amaçlı kod, meşru reklamcılık yazılımı olarak kendini göstererek uygulamaların içine girmeyi başarmış. Check Point, geliştiricilerin reklamların düzgün bir şekilde uygulamada gözükmesi için kodu kullandığını belirtti.. Bu şekilde kötü amaçlı kod, Adware’in Google Play Store’daki çeşitli uygulama ve oyunların içine gizlenmiş şekilde geniş bir şekilde yayıldı.

Virüsün bulunduğu en çok indirilen 10 uygulama bile toplamda 55 milyon indirilmeye sahip:

  • Snow Heavy Excavator Simulator (10,000,000 indirme)
  • Hoverboard Racing (5,000,000 indirme)
  • Real Tractor Farming Simulator (5,000,000 indirme)
  • Ambulance Rescue Driving (5,000,000 indirme)
  • Heavy Mountain Bus Simulator 2018 (5,000,000 indirme)
  • Fire Truck Emergency Driver (5,000,000 indirme)
  • Farming Tractor Real Harvest Simulator (5,000,000 indirme)
  • Car Parking Challenge (5,000,000 indirme)
  • Speed Boat Jet Ski Racing (5,000,000 indirme)
  • Water Surfing Car Stunt (5,000,000 indirme)
İlgili İçerik  Artık Instagram'da Gezerken Alışveriş Yapabileceksiniz

Google, Uygulamaları Google Play Store’da yayımlamadan önce gözden geçiriyor, ancak bu süreç hiçbir zaman Apple’ın App Store’daki inceleme süreci kadar sıkı veya eksiksiz olmamıştır. Bu yüzden Google son birkaç yılda mağazasından birçok uygulamayı virüs barındırması dolayısıyla kaldırdı. Örnek olarak bazı uygulamalar kullanıcılara pornografik reklamlar gösteriyor bazıları uygulama izinlerini kötüye kullanarak cihazı dinliyor hatta bazı uygulamalar doğrudan kullanıcılarının fotoğraflarını çalıyordu.

Geçtiğimiz yıl, Google, virüslü uygulamaları tespit etme konusunda “önemli iyileştirmeler” yaptığını ve cihazlara indirilmeden önce bunların yüzde 99’unu kaldırabildiğini söyledi. Ancak kötü amaçlı yazılımlar uygulamalara girmeyi başarmaya devam ediyor ve SimBad virüsünün varlığı, Google’ın Play Store’u iyileştirmek ve Android kullanıcılarını kötü amaçlı uygulamalardan korumak için artık katılaşması gerektiğini gösteren en son kanıt.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı