Bağlantıda kalın

Amerika’dan Facebook’a Rekor Ceza Geliyor

Amerika'dan Facebook'a Rekor Ceza Geliyor

Haber

Amerika’dan Facebook’a Rekor Ceza Geliyor

ABD’deki düzenleyiciler, Facebook şirketine kişisel bilgilerin gizliliğinin korunması için hükümet ile olan anlaşmasını bozmaktan dolayı para cezası kesme konusunu konuşmak için bir araya geldiler.

Federal Ticaret Komisyonu, sosyal ağ şirketi Facebook’u geçen yıldan beri araştırıyor, fakat komisyon henüz tüm bulgularını toplayıp cezanın miktarına karar veremedi. Facebook’un araştırma ile ilgili FTK ile konuştuğu söyleniyor ancak, şirketin FTK ile anlaşıp cezayı kabul edip etmeyeceği bilinmiyor. Eğer cezayı kabul ederse şirketin, Alphabet şirketine ait Google’a 2012 yılında kesilen $22,5 milyon dolarlık cezadan daha büyük bir ceza ile karşı karşıya kalması bekleniyor. Facebook konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

ABD hükümetinin kapatılmasından etkilenen FTK, yorum yapma talebine şimdilik yanıt vermedi. Genel olarak gizlice çalışan komisyon, Facebook’un gizlilik uygulamalarına yönelik araştırma başlattığını geçen sene Mart ayında duyurmuştu.

İlgili İçerik  WhatsApp Uygulama İçi Görsel Arama Özelliğini Test Ediyor

Duyuruyu sosyal medya şirketinin gevşek gözetimini ortaya çıkaran haberler takip etmişti. Haberler sayesinde şirketin 87 milyon kullanıcının bilgilerini toplayan test uygulamasının verilerini şimdi kapatılmış olan İngiliz siyasi danışmanlık firması Cambridge Analytica ile paylaştığı ortaya çıkmıştı.

Facebook ondan sonra dünya çapındaki düzenleyicilerde dikkatli incelemeler yaparak kullanıcı verilerini korumada birkaç hatalarının olduğunu kabul etmişti. Yakın zamanda Avrupa’nın Google’a ceza keseceği haberini de sizlerle paylaşmıştık. Amerikan hükümetinin Facebook’a keseceği ceza ile Avrupa’nın Google’a keseceği cezaların miktarlarını açıklanınca sizlerle paylaşacağız.

Yorum yap

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber kategorisinde diğer yazılarımız

Yukarı